Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Warsztaty Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej on-line w Szpitalu Klinicznym przy ulicy Polnej w Poznaniu

Źródło:
Redaktor: Karolina Zientarska |Data: 14.10.2020
 
 
W dniu 6 października 2020 r. w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przy ul. Polnej odbywały się kolejne Praktyczne Warsztaty pt.:
Minimalnie Inwazyjna Chirurgia Miednicy Mniejszej - „krok po kroku” - ON - LINE
W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w Polsce i na świecie, postanowiliśmy zmienić formułę organizacyjną i zaprosić lekarzy ginekologów do nieodpłatnego uczestnictwa we wszystkich warsztatach realizowanych w formie on-line.
Po raz pierwszy w Polsce zdecydowaliśmy się zorganizować Praktyczne Warsztaty Operacyjne on-line, umożliwiając w ten sposób uczestnictwo nieograniczonej wręcz liczbie lekarzy zainteresowanych operacjami z zakresu minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej miednicy mniejszej - mówi prof. Maciej Wilczak
Zamysłem naszym jest, aby Warsztaty były dedykowane lekarzom ginekologom, którzy opanowali już podstawowe techniki w laparoskopii ginekologicznej oraz wszystkim tym Koleżankom i Kolegom, którzy w swej pracy zawodowej planują stosowanie technik Małoinwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej. Warsztaty te zorganizowane zostały po raz kolejny z inicjatywy prof. Macieja Wilczaka - Kierownika Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Pandemia pokrzyżowała nasze plany na 2020 rok, które miały objąć zrealizowanie około dziewięciu warsztatów operacyjnych poświęconych kształceniu polskich lekarzy ginekologów w zakresie leczenia minimalnie inwazyjnymi metodami endoskopowymi. Mimo to do końca roku 2020 planujemy zorganizować 2 edycje Warsztatów w tradycyjnej i nowej formule on-line. Schorzenia jakie będziemy leczyć metodami endoskopowymi to między innymi : wypadanie narządów płciowych, usuwanie mięśniaków macicy , usuwanie mięśniakowato zmienionych macic, guzów jajników oraz endometriozy i innych schorzeń ginekologicznych. Niestety w Polsce często schorzenia te leczone są przez „otwarcie” jamy brzusznej, czyli zupełnie odmienną metodą operacyjną niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej, czy Stanach Zjednoczonych, a pandemia nie może i nie powinna uniemożliwiać pomocy kobietom cierpiącym na te schorzenia - mówi prof. Maciej Wilczak – koordynator Centrum.
Wspólnie z najwybitniejszymi specjalistami w zakresie Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej z Austrii, Niemiec, Francji, Szwajcarii oraz Włoch, wykonywane będą m.in. zabiegi laparoskopowego usuwania narządów płciowych z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii medycznych takich jak system zamykania naczyń Ligasure, czy wykorzystywanie noża harmonicznego. Urządzenia te ograniczają do minimum konieczność stosowania podczas operacji szwów chirurgicznych.
Podobnie jak w poprzednich edycjach w Warsztatach bezpośrednio na salach operacyjnych wzięli udział lekarze z ośrodków uniwersyteckich i pozauniwersyteckich, szkoląc się w zakresie praktycznego wykorzystania minimalnie inwazyjnych metod leczenia schorzeń ginekologicznych.
Niezwykle motywujące dla nas jest to, że w Warsztatach on-line wzięło udział 150 Lekarzy ginekologów, co stanowi dodatkowy asumpt do jeszcze bardziej wytężonej pracy dla rozpowszechnienia tej formy praktycznych i edukacyjnych działań Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu – podkreśla prof. Maciej Wilczak
Podczas Warsztatów – on line w dniu 6.10.2020 roku wykonywano takie zabiegi jak :
- laparoskopowe leczenie wypadania narządów płciowych metodą Dubuissone przy użyciu tytanizowanych siatek polipropylenowych
- usunięcie macicy w technice laparoskopowej z wykorzystaniem technologii noża harmonicznego
- laparoskopowe usunięcia macicy z wykorzystywaniem systemu zamykania naczyń Ligasure
- przezpochwowe operacje korekty wpadania pochwy po usunięciu macicy drogą brzuszna przy użyciu tytanizowanych siatek polipropylenowych
- operacje TOT w terapii nietrzymania moczu przy wykorzystaniu ultralekkich taśm podcewkowych

Serdecznie zachęcamy wszystkie pacjentki do zapoznania się z zakresem zabiegów jakie wykonywane są w Centrum i zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, gdzie dostępne są informacje o działalności Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej.
Poniżej link do strony Szpitala oraz Katedry i Kliniki:

www.gpsk.ump.edu.pl


www.kzmid.ump.edu.pl
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe