Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wcześniactwo czynnikiem ryzyka choroby niedokrwiennej serca

Źródło: DM/https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/article-abstract/2734205
Autor: Alicja Kostecka |Data: 17.06.2019
 
 
Choroba niedokrwienna serca jest bardzo powszechna; jako główne czynniki ryzyka wymienia się otyłość, dyslipidemię, wiek, palenie papierosów czy brak aktywności fizycznej. Badanie ponad 2-milionowej populacji pokazuje, że istnieje kolejny silny czynnik ryzyka. Doniesienie na ten temat pojawiło się na łamach The JAMA Pediatrics.
Zespół naukowców ze Szwecji i Stanów Zjednoczonych dokonał analizy danych aż 2 141 709 osób urodzonych między 1973 a 1994 rokiem; follow-up badanej populacji prowadzono do 2015 roku. Sprawdzono, czy wcześniactwo wiąże się z dodatkowym ryzykiem sercowo-naczyniowym.

Łatwo można obliczyć, że badanie objęło głównie 30- i 40-latków, a w tym przedziale wiekowym choroba niedokrwienna serca występuje rzadziej niż w późniejszych latach życia. Zidentyfikowano 1921 osób (0,09%), u których postawiono diagnozę ChNS i wykazano, że wiek ciążowy w chwili urodzenia był odwrotnie proporcjonalny do ryzyka zachorowania w wieku dorosłym. Wykazano, że osoby urodzone poniżej 37. tygodnia ciąży charakteryzują się aż o 53% większym ryzykiem choroby niedokrwiennej serca w dorosłości; dla osób urodzonych między 37. a 38. tygodniem ryzyko także okazało się zwiększone, jednak w mniejszym stopniu i wynosiło 13%.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe