Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wcześniactwo i niska masa urodzeniowa utrudniają tworzenie związków w życiu dorosłym

Źródło: https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2737900
Autor: Alicja Kostecka |Data: 15.07.2019
 
 
Metaanaliza z The JAMA wskazuje, że wcześniactwo i niska masa urodzeniowa istotnie rzutuje na dorosłość - okazuje się bowiem, że osoby te mogą mieć problemy ze stworzeniem związków, co z kolei stawia je w grupie zwiększonego ryzyka obniżenia dobrostanu psychofizycznego.
Badacze z Wielkiej Brytanii i Niemiec przeprowadzili metaanalizę, której celem była ocena wpływu niskiej masy urodzeniowej i wcześniactwa na tworzenie związku, współżycie seksualne, rodzicielstwo oraz jakość relacji intymnych. Badanie przeprowadzono według uznanego algorytmu PRISMA, a zbiór i wyodrębnienie danych zostały przeprowadzone niezależnie przez dwóch autorów - zwiększa to obiektywność i wiarygodność badania. Uwzględniono 21 badań, które objęły w sumie aż 4 423 798 osób, w tym 179 724 urodzone przedwcześnie lub z niską masą urodzeniową.

Dorośli urodzeni przedwcześnie lub z niską masą urodzeniową rzadziej doświadczają partnerstwa romantycznego (OR 0,72), rzadziej podejmują współżycie seksualne (OR 0,43), a także rzadziej zostają rodzicami (OR 0,77) niż dorośli urodzeni o czasie. Stwierdzono, że powyższe zależności są tym silniejsze, im bardziej nasilone były wcześniactwo i niska masa urodzeniowa. Wykazano, że jeżeli osoby z grupy docelowej tworzą związki lub przyjaźnie to jakość tych relacji nie jest gorsza w porównaniu z dorosłymi, u których nie wystąpiły wymienione powikłania.

Badacze podkreślają, że brak brak aktywności seksualnej i brak tworzenia związku są związane z niższym poziomem szczęścia i gorszym zdrowiem fizycznym i psychicznym, dlatego potrzebne są dalsze badania, aby zidentyfikować czynniki predykcyjne wystąpienia powyższych skutków wcześniactwa i niskiej masy urodzeniowej.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe