SPECJALIZACJE
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Witamina D może być kluczowa dla zajścia w ciążę kobiet zespołem policystycznych jajników
 
PCOS jest zaburzeniem hormonalnym, dotykającym 5 do 10 procent kobiet w wieku rozrodczym. Nieleczony może doprowadzić do długotrwałych powikłań, takich jak cukrzyca typu II, podwyższony poziom cholesterolu i niepłodność z powodu braku owulacji.
Wyniki nowych badań, przeprowadzonych przez naukowców z Perelman School of Medicine na Uniwersytecie w Pensylwanii, wykazały, że kobiety, które wykazywały niedobór witaminy D na początku terapii niepłodności, miały o 40 % mniejsze szanse na zajście w ciążę.
Tradycyjne rozważania na temat witaminy D dotyczą jej wpływu na wchłanianie wapnia i integralność kości, niemniej w ostatnich latach nastąpił wzrost badań dotyczących innych procesów biologicznych – np. płodności – dotkniętych niedostatkiem tej kluczowej witaminy.
Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Pensylwanii opiera się na porównaniu niedoboru witaminy D i zmniejszonej owulacji w odpowiedzi na podanie leków na płodność. W badaniu przeanalizowano i porównano skuteczność leków na płodność w zakresie zwiększania wskaźników zajścia w ciążę u kobiet z PCOS oraz niewyjaśnioną bezpłodnością.
Dane od ponad 1000 uczestników badania ujawniły, że niezależnie od wskaźnika masy ciała, wieku, rasy, markerów metabolicznego funkcjonowania lub leczenia niepłodności, niedobór witaminy D był związany ze zmniejszonym prawdopodobieństwem zajścia w ciążę, jeśli to PCOS był przyczyną niepłodności.
Nie zauważono natomiast związku pomiędzy niedoborem witaminy D a niewyjaśnioną bezpłodnością.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe