Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Witamina D przyjmowana w ciąży bez wpływu na rozwój astmy u dziecka

Źródło: Mikołaj Kamiński/ https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1906137?query=TOC
Autor: Monika Stelmach |Data: 10.02.2020
 
 
W najnowszych badaniach nie odnotowano, aby suplementacja witaminy D przez kobietę w ciąży wpływała na ryzyko astmy lub nawracających świstów u dzieci w ciągu pierwszych sześciu lat życia. Naukowcy nie stwierdzili również wpływu suplementacji na wskaźniki spirometryczne.
Badanie Vitamin D Antenatal Asthma Reduction Trial (VDAART) wykazało, że suplementacja witaminy D w dawce 4400 IU/dzień czasie ciąży zmniejsza ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej u potomstwa do 3 r.ż w porównaniu z dawką 400 IU/dzień. Niedawno na łamach „New England Journal of Medicine” ukazały się nowe wyniki z badania VDAART obejmujące obserwację 6-letnią.

Analizą objęto dane ponad ośmiuset dzieci. W najnowszym doniesieniu, nie odnotowano, aby suplementacja witaminy D przez kobietę w ciąży wpływała na ryzyko astmy lub nawracających świstów u dzieci w ciągu pierwszych sześciu lat życia. Naukowcy nie stwierdzili również wpływu suplementacji na wskaźniki spirometryczne.

Najnowsze dane z badania VDAART nie wskazują, że suplementacja witaminy D w czasie ciąży w dawce 4400 UI/dzień zmniejsza ryzyko rozwoju astmy u potomstwa w ciągu pierwszych sześciu lat życia w porównaniu z dawką 400 UI/dzień. Jednakże badanie VDAART posiada istotne ograniczenie, gdyż badacze nie mieli dostępu do danych dotyczący suplementacji witaminy D u dzieci w pierwszych latach życia.

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe