Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Wrocław wyda kolejne miliony na leczenie bezpłodności

Źródło: UMW
Autor: Monika Stelmach |Data: 25.11.2019
 
 
Tagi: in vitro
Samorząd wrocławski przedłuża program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego i przeznacza na ten cel jeszcze większe pieniądze. Wg przegłosowanej uchwały od 2020 r. w miejskim budżecie na in vitro znajdzie się 2,1 mln zł rocznie.
Z programu leczenia niepłodności, który uruchomiono w kwietniu i jest realizowany do końca 2019 r., mogło skorzystać ponad 300 par z Wrocławia. Na ten cel z budżetu miasta przeznaczono 1,5 mln zł. – Do tej pory zgłosiło się 275 par, a 150 zakwalifikowało. Pełną procedurę przeszło 90 par, z czego 26 jest w ciąży (dwie to ciąże mnogie). Pierwsze dziecko ma urodzić się w pierwszym kwartale 2020 r.

Wrocławscy radni zadecydowali, że program ma być przedłużany na kolejne lata. Zwiększy się zarówno kwota, jaki i liczba par, które mogą skorzystać z dofinansowania leczenia niepłodności. W każdym roku programu miasto przeznaczy na ten cel 2,1 mln zł. Docelowo do programu kwalifikować się będzie rocznie około 420 par zamieszkałych na terenie Wrocławia.

Program zakłada dofinansowanie kosztów jednego cyklu zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka dla każdej pary zakwalifikowanej do programu w wysokości do 100 procent, w maksymalnej kwocie 5 000,00 zł, pod warunkiem przeprowadzenia przynajmniej jednej całej procedury przewidzianej w programie.

Do programu zostaną zakwalifikowane pary spełniające kryteria:
- stwierdzona przyczyna niepłodności lub nieskutecznego leczenia niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do programu;
- w dniu zgłoszenia do programu kobieta nie ukończyła 40-tego roku życia, dopuszcza się możliwość przeprowadzenia procedury u pacjentek w wieku do 42 lat (wg rocznika urodzenia) pod warunkiem dobrze rokującej rezerwy jajnikowej, potwierdzonej badaniem AMH (powyżej 0.7 ng/mL) lub w przypadku par realizujących procedurę zapłodnienia w ramach dawstwa innego niż partnerskie (dawstwo żeńskich komórek rozrodczych) lub procedury adopcji zarodka;
- para zgłaszająca akces do programu mieszka na terenie miasta Wrocławia;
- decyzję o kwalifikacji pary do leczenia podejmuje realizator programu.

Realizator programu zostanie wyłoniony w konkursie.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe