Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Wyniki położnicze u kobiet po oszczędzającym leczeniu wypadania macicy

Źródło: European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology: „Obstetric outcomes after uterus-sparing surgery for uterine prolapse: A systematic review and meta-analysis”.
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 26.04.2021
 
 
Nie ma wytycznych dotyczących metody z wyboru w przypadku leczenia wypadania narządu rodnego u kobiet, które planują zajść w ciążę. Naukowcy przeprowadzili mataanalizę, w której starają się odpowiedzieć na pytanie o bezpieczeństwo poszczególnych zabiegów u tych pacjentek.
Zespół włoskich badaczy przeprowadził przegląd systematyczny z metaanalizą. W dokumencie oceniają odsetek kobiet, które po operacji zaszły w ciążę oraz najlepszą metodę leczenia wypadania macicy.

Naukowcy zidentyfikowali 24 badania obejmujące 1518 zabiegów. W sumie 151 pacjentek zaszło w ciążę po leczeniu wypadania narządu rodnego, co oznaczało, że 9,9 proc. zaszło w ciążę po operacji. 48 proc. ciąż ukończono cięciem cesarskim. Ogółem niekorzystne wyniki położnicze obserwowano u 4,6 proc. w tym: przedwczesne pęknięcia błon płodowych przed 37 tygodniem ciąży i łożysko przodujące.

Spośród metod operacyjnych zastosowanie metody Manchester wiązało się ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnego pęknięcia błon płodowych. Drugim najbardziej niekorzystnym zabiegiem była sakrohisteropeksja, po której częściej dochodziło do niekorzystnych wyników położniczych w porównaniu z zabiegami wykorzystującymi tkanki własne pacjentki do ufiksowania macicy.

Jedynie jedna na dziesięć pacjentek po leczeniu operacyjnym wypadania macicy zachodzi w ciążę.

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe