Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wytyczne FDA dotyczące morcelatorów w chirurgii ginekologicznej

Autor: Karolina Zientarska |Data: 13.01.2021
 
 
Zgodnie z ostatnimi wytycznymi Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) morcelatory mogą być bezpiecznie stosowane w niektórych operacjach ginekologicznych, ale wymaga to starannego doboru pacjentek i wykorzystywania systemu zatrzymywania tkanek w trakcie zabiegu.
Agencja zwróciła uwagę, że przed planowanym zabiegiem należy przeprowadzić dokładne badanie przesiewowe. Urządzenia mogą być używane wyłącznie do histerektomii i miomektomii. Lekarze nie powinni używać tych urządzeń w przypadkach, gdy występuje nowotwór złośliwy macicy lub podejrzenie raka macicy.
Ponadto lekarze nie powinni stosować morcelatorów do usuwania tkanki macicy zawierającej podejrzane włókniaki u kobiet w wieku powyżej 50 lat lub po menopauzie. Urządzeń nie należy stosować u kobiet, które są zakwalifikowane do usunięcia tkanki (en bloc) przez pochwę lub przez nacięcie minilaparotomii.
Wcześniejsze dowody sugerują, że stosowanie niezabezpieczonych morcelatorów u kobiet ze złośliwym nowotworem macicy może przenosić chorobę.

W 2016 roku FDA zatwierdziła PneumoLiner, system ograniczający izolację tkanki macicy.
„Chociaż nowotwór może wystąpić w każdym wieku, częstość występowania raka u kobiet poddawanych histerektomii z powodu mięśniaków zwiększa się wraz z wiekiem. Stosunek korzyści do ryzyka stosowania laparoskopowych morcelatorów jest większy u starszych kobiet w porównaniu z młodszymi.
Chirurgiczna technika usuwania tkanki en bloc eliminuje potrzebę wykonywania morcelacji, zmniejszając w ten sposób ryzyko rozsiewu jatrogennego i zmiany stopnia zaawansowania utajonego mięsaka.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.