Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Wytyczne WHO dotyczące aborcji

Źródło: The World Health Organization (WHO)
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 22.03.2022
 
 
– Możliwość uzyskania bezpiecznej aborcji jest kluczowym elementem opieki zdrowotnej. Prawie każdej śmierci oraz urazom, które wynikają z niebezpiecznego przerywania ciąży, można całkowicie zapobiec – twierdzi Craig Lissner, pełniący obowiązki dyrektora ds. zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz badań w WHO.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała nowe wytyczne dotyczące opieki aborcyjnej, Celem jest ochrona zdrowia kobiet i dziewcząt oraz zapobieganie ponad 25 milionom niebezpiecznych aborcji, do których dochodzi każdego roku na świecie.

– Możliwość uzyskania bezpiecznej aborcji jest kluczowym elementem opieki zdrowotnej. Prawie każdej śmierci i urazowi wynikającym z niebezpiecznego przerywania ciąży można całkowicie zapobiec. Dlatego zalecamy umożliwienie kobietom i dziewczętom dostępu do usług medycznych związanych z aborcją i planowaniem rodziny, kiedy tego potrzebują – powiedział Craig Lissner, pełniący obowiązki dyrektora ds. zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz badań w WHO.

Opierając się na najnowszych dowodach naukowych, te skonsolidowane wytyczne zawierają ponad 50 zaleceń dotyczących praktyki klinicznej, świadczenia usług zdrowotnych oraz interwencji prawnych i politycznych w celu wspierania wysokiej jakości opieki aborcyjnej.

Jak zaznacza WHO, gdy aborcja przeprowadzana jest metodą rekomendowaną w zaleceniach, czyli odpowiednią do czasu trwania ciąży i przeprowadzoną przez specjalistę, jest to procedura prosta i niezwykle bezpieczna.

Za tragiczne WHO uznaje jednak to, że tylko około połowy wszystkich aborcji odbywa się w takich warunkach, a niebezpieczne aborcje powodują średnio 39 000 zgonów każdego roku i skutkują milionami więcej kobiet hospitalizowanych z powikłaniami.

Wytyczne zawierają zalecenia dotyczące interwencji na poziomie ambulatoryjnym, które poprawiają jakość opieki aborcyjnej. Obejmują one dzielenie zadań przez większą liczbę pracowników ochrony zdrowia, zapewnienie dostępu do medycznych pigułek aborcyjnych oraz upewnienie się, że dokładne informacje na temat opieki są dostępne dla wszystkich, którzy jej potrzebują.

Po raz pierwszy wytyczne zawierają również zalecenia dotyczące stosowania w niektórych przypadkach telemedycyny, która pomogła we wspieraniu dostępu do usług aborcyjnych i planowania rodziny podczas pandemii COVID-19.

Wytyczne dostępne na stronie WHO:„WHO issues new guidelines on abortion to help countries deliver lifesaving care”.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.