Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zakażenia ginekologiczne u dzieci i młodzieży – trudny problem diagnostyczny

 
Aż 75 proc. wszystkich chorób ginekologicznych u dziewcząt stanowi zapalenie sromu i pochwy, występują także zakażenia pasożytnicze, zakażenia Neisseria gonorrhoeae, Chlamydia trachomatis i HPV. Diagnostyka kliniczna zapaleń narządów płciowych u dzieci i młodzieży jest trudna i wymaga dużego doświadczenia ze strony ginekologa.
Każda kobieta od okresu dojrzewania do późnej starości powinna być objęta opieką ginekologiczną dostosowaną do wieku i stanu zdrowia. Zapalenie narządów płciowych u kobiet jest ważnym problemem w ginekologii i wenerologii. Zrozumienie czynników przyczyniających się do powstawania procesu zapalnego oraz roli mechanizmów obronnych jest ważne z punktu widzenia profilaktyki i leczenia. Jest to szczególnie widoczne w ginekologii dziecięcej, gdzie mogą się nakładać choroby zapalne sromu, dermatozy, urazy i skutki ewentualnego molestowania seksualnego.

W Polsce tylko 16 proc. kobiet zgłasza się na pierwszą wizytę w poradni ginekologicznej w wieku 13–15 lat, 48 proc. w wieku 16–19 lat, a 21 proc. w wieku 20 lat i więcej. Celem pierwszej wizyty ginekologicznej powinna być nie tylko ocena przebiegu cyklu miesiączkowego i zaproponowanie szczepień przeciwko HPV, lecz także edukacja w zakresie fizjologii żeńskiego układu rozrodczego, seksualności i wdrażania metod antykoncepcji dostosowanych do wieku.

U dziewcząt, zwłaszcza przed wystąpieniem pierwszej miesiączki, aż 75 proc. wszystkich chorób ginekologicznych stanowi zapalenie sromu i pochwy związane przede wszystkim z wiekiem, chorobami ogólnoustrojowymi, a także z wczesną aktywnością seksualną lub molestowaniem seksualnym. W artykule omówiono także zakażenia pasożytnicze, zakażenia Neisseria gonorrhoeae, Chlamydia trachomatis i human papillomavirus (HPV). Podkreślono znaczenie szczepień przeciwko HPV w profilaktyce onkologicznej.

Ze względu na różnorodność objawów zgłaszanych przez młode pacjentki diagnostyka kliniczna jest trudna i wymaga dużego doświadczenia ze strony ginekologa i wenerologa.

Pełna treść artykułu: Katarzyna Plagens-Rotman, Michalina Drejza, Witold Kędzia, Grażyna Jarząbek-Bielecka. Gynaecological infections in paediatric and adolescent gynaecology: a review of recommendations. Adv Dermatol Allergol 2021; 38 (5): 734-739.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.