Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Zakażenie koronawirusem u kobiet w ciąży najgroźniejsze w ostatnim miesiącu przed porodem

Źródło: Zbigniew Wojtasiński/PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 14.01.2022
 
 
U ciężarnych zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 do powikłań dochodzi najczęściej, gdy COVID-19 zdarzy się w ostatnim miesiącu przed porodem. Wskazują to najnowsze badania specjalistów ze Szkocji i Nowej Zelandii. Podkreślają oni, że najlepszą ochronę zapewniają szczepienia.
Badania prowadzone w ramach programu naukowego „Covid in Pregnancy Study” opublikowało pismo „Nature Medicine”. Uczestniczyli w nich specjaliści wielu ośrodków, w tym uniwersytetów medycznych w Edynburgu, Glasgow i Aberdeen oraz Uniwersytetu Wellington w Nowej Zelandii. Objęto nimi 87 tys. kobiet będących w ciąży w okresie od grudnia 2020 r. do października 2021 r.

Wykazano, że w okresie ciąży na powikłania najbardziej narażone są kobiety, u których COVID-19 zdarzył się w okresie 28 dni przed porodem. W tym czasie występowały one wyraźnie częściej niż we wcześniejszych fazach ciąży i obejmowały również zgony dziecka. Autorzy badania zaznaczają jednak, że zdecydowana większość tych powikłań zdarzała się u kobiet, które nie zaszczepiły się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Według BBC News w Wielkiej Brytanii 98 proc. kobiet w ciąży leczonych na oddziałach intensywnej terapii z powodu COVID-19 nie było zaszczepionych. Lekarze namawiają do tych szczepień ciężarne panie. Z dostępnych danych wynika, że kobiety w ciąży rzadziej są zaszczepione niż panie w wieku od 18 do 44 lat, które w badanym okresie nie spodziewały się dziecka.

Dr Sarah Stoch, jedna z autorek badania, podkreśla, że szczepienie przeciwko COVID-19 w okresie ciąży nie zwiększa ryzyka powikłań, natomiast zakażenie koronawirusem grozi nawet poważnymi komplikacjami. – Szczepienie kobiet w ciąży ma kluczowe znaczenie w ochronie zarówno matki, jak i dziecka przed śmiertelnymi powikłaniami – zaznacza dr Stoch.

Z badań publikowanych przez „Nature Medicine” wynika, że u kobiet zakażonych SARS-CoV-2 dochodziło do 23 zgonów dziecka na 1000 porodów. To prawie czterokrotnie częściej niż u kobiet oczekujących dziecka, które nie zostały zakażone lub zostały zaszczepione przeciwko COVID-19. W Szkocji w tej grupie kobiet odnotowano w badanym okresie 6 zgonów dziecka na 1000 porodów.

Te same obserwacje wykazały, że liczba powikłań u kobiet szczepionych w okresie ciąży jest taka sama, jak u kobiet, które nie zostały zakażone. To dodatkowy argument – stwierdzają autorzy badania – przemawiający za tym, że szczepienia przeciw COVID-19 w okresie ciąży są bezpieczne.

– Szczepienie jest dla kobiet ciężarnych najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą ochrony przed COVID-19, zarówno dla nich, jak i dzieci – podkreśla dr Rachael Wood z Public Health Scotland.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.