Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Facebook.com/GajewskaKinga

Zaszczepiła się, bo spodziewa się dziecka

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 07.05.2021
 
 
− Bałam się, ale ze względu na zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników i po rozmowie z moim lekarzem prowadzącym zdecydowałam się na szczepienie – przyznała posłanka Koalicji Obywatelskiej Kinga Gajewska.
Posłanka, która spodziewa się trzeciego dziecka, o sprawie poinformowała na Facebooku.

– Eksperci mówią, że nie stwierdza się zwiększonego ryzyka szczepień przeciw COVID-19 u kobiet w ciąży w stosunku do pozostałej populacji osób w wieku prokreacyjnym, jak również nie ma danych o szkodliwym działaniu szczepionki na rozwój płodu od momentu zapłodnienia – napisała Gajewska, udostępniając zdjęcie i powołując się na stanowisko Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. W dokumencie zapisano, między innymi, że „szczepionki powinny być oferowane ciężarnym i kobietom karmiącym” i „kobiety ciężarne należą do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem, co powinno skłaniać do wdrożenia profilaktyki tej choroby w formie szczepień”.Czy ciężarne mogą się szczepić?

Lekarze od pewnego czasu alarmują, że kobiety w ciąży mogą przechodzić COVID-19 o...

Opublikowany przez Kinga Gajewska Niedziela, 2 maja 2021


Posłanka o swoim szczepieniu rozmawiała w TVN24.

– Korzyści z zaszczepienia bez wątpienia przewyższają niewielkie ryzyko związane z odczynem poszczepiennym. Zachęcam mamy, aby pytały, rozmawiały ze swoimi ginekologami, położnikami i szczepiły się – mówiła Gajewska. Poinformowała też, że „po szczepieniu bolało ją ramię i odczuwała także zmęczenie”. − Nie wiem, czy to była konsekwencja szczepienia, czy tego, że jestem wiecznie niewyspana przez dwójkę małych dzieci, które mam − sugerowała.

W rozmowie uczestniczył także dr Maciej Socha, ordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. − Szczepienia w ciąży są absolutnie bezpieczne. Korzyści znamiennie przewyższają niewielkie ryzyko odczynów poszczepiennych – zapewnił Socha, dodając, że „przeprowadzono już wystarczającą liczbę badań, żeby powiedzieć, że szczepienia zarówno w pierwszym, drugim, jak i w trzecim trymestrze ciąży są bezpieczną metodą przeciwdziałania ciężkiemu zachorowaniu na COVID-19”.

Jeśli chcesz ściągnąć stanowiska ginekologów i położników, kliknij w: Stanowisko PTGiP dotyczące szczepień kobiet ciężarnych przeciwko COVID-19.

 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe