SPECJALIZACJE
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Zespół policystycznych jajników wpływa na psychikę kobiet?
 
Kobiety z PCOS częściej cierpią z powodu zaburzeń zdrowia psychicznego i powinny być rutynowo badane w trakcie oceny medycznej, wynika z badań przedstawionych na corocznej konferencji Society for Endocrinology w Harrogate. Odkrycia te potwierdzają wcześniejsze badania pokazujące, że choroba ta może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne i podkreślają znaczenie badań przesiewowych pacjentek z PCOS w zakresie zaburzeń psychicznych.
PCOS jest częstym schorzeniem, dotykającym 5-10% kobiet na całym świecie, w którym podwyższony poziom hormonów męskich może powodować szereg niepokojących i ograniczających życie objawów, w tym zmniejszoną płodność, nieregularne miesiączki, nadmierne owłosienie twarzy i ciała oraz trądzik. Wcześniejsze badania sugerowały związek między PCOS a słabym zdrowiem psychicznym u kobiet, ale badania były niewielkie i nie uwzględniały odpowiednio innych czynników, które mogą wpływać na zdrowie psychiczne. Ponadto u badanych zgłaszano wysoki poziom testosteronu podczas ciąży, który może zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń neurorozwojowych, takich jak ADHD i autyzm u dzieci.
Naukowcy z Instytutu Neuronauki i Zdrowia Psychicznego Uniwersytetu Cardiff retrospektywnie ocenili historię zdrowia psychicznego ponad 17 000 kobiet, u których zdiagnozowano PCOS. W badaniu wzięły udział pacjentki z rozpoznaniem PCOS, które były rutynowo badane przez co najmniej 6 miesięcy. Badanie wykazało, że w porównaniu ze zdrowymi kobietami u pacjentów z PCOS częściej zdiagnozowano zaburzenia psychiczne, w tym depresję, lęki i zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Natomiast u dzieci urodzonych przez matki z PCOS stwierdzono również większe ryzyko rozwoju ADHD i zaburzeń autystycznych .Odkrycia te sugerują, że kobiety z PCOS powinny być badane pod kątem zaburzeń psychicznych, aby zapewnić wczesną diagnozę i leczenie, a ostatecznie poprawić jakość ich życia.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe