Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Zgłaszalność na mammografię w woj. podlaskim poniżej 40 proc.

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Monika Stelmach
|
Źródło: Izabela Próchnicka/PAP, NFZ
Wciąż mniej niż 40 proc. uprawnionych kobiet zgłasza się rocznie w woj. podlaskim na badania mammograficzne – wynika z najnowszych danych tutejszego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia za 2022 r.
W 2022 r. na badania zgłosiło się 37,07 proc. kobiet pomiędzy 50. a 69. rokiem życia, którym poświęcone jest to badanie. W 2021 r. było to 37,66 proc. – poinformowała rzeczniczka podlaskiego NFZ Beata Leszczyńska. Już wielokrotnie wcześniej Narodowy Fundusz Zdrowia oceniał, że to za mało, a takiego poziomu zgłaszalności na badania nie można uznać za zadowalający.

Fundusz i lekarze wciąż zachęcają kobiety do tego, aby w trosce o własne zdrowie, w ramach profilaktyki raka piersi korzystać z tych badań. Wcześnie wykryta zmiana w piersi to szansa na skuteczne leczenie, zdrowie i życie.

Przez cały styczeń 2023 r. badania mammograficzne można wykonać np. w mammobusach. Zaplanowano 38 postojów mammobusów w wielu miejscach w regionie. Nie trzeba jechać na badanie do dużego ośrodka, można je wykonać na miejscu lub niedaleko miejsca zamieszkania. Część postojów już miała miejsce.

Szczegółowy wykaz postojów mammobusów publikuje NFZ, ale zachęcają do badań także poszczególne gminy, które ogłaszają te informacje w różny sposób, także w internecie.

Podlaski NFZ zwracał uwagę już wcześniej, że nowotwory są drugą najczęstszą przyczyną śmierci mieszkańców regionu, po chorobach układu krążenia.

Mammografię można wykonać także stacjonarnie w spółdzielni lekarskiej Eskulap w Białymstoku, w Białostockim Centrum Onkologii, w szpitalu wojewódzkim w Łomży i szpitalu wojewódzkim w Suwałkach.

Jeśli wynik badania mammograficznego jest nieprawidłowy, pacjentka jest kierowana na dalszą diagnostykę.

Z badań w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi NFZ mogą korzystać panie z uprawnionej grupy wiekowej, które w ciągu dwóch ostatnich lat nie miały takiego badania, oraz te panie, którym zalecono wykonanie mammografii po roku od poprzedniego badania.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.