Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Związek pomiędzy technikami wspomaganego rozrodu, a cukrzycą ciężarnych

Autor: Karolina Zientarska |Data: 09.07.2020
 
 
Kobiety u których dochodzi do zapłodnienia za pomocą technik wspomaganego rozrodu częściej doświadczają patologii ciąży i powikłań w okresie okołoporodowym.
Na łamach Human Reproduction Update ukazały się wyniki przeglądu systematycznego i meta-analizy dotyczące ryzyka cukrzycy ciężarnych u kobiet u których do ciąży pojedynczej doszło w wyniku technik wspomaganego rozrodu w porównaniu z tymi, które uzyskały ciążę pojedynczą w wyniku spontanicznego zapłodnienia.
Badacze zidentyfikowali w sumie 37 badań obejmujących prawie 64 tys. kobiet które uzyskały ciążę dzięki technikom wspomaganego rozrodu oraz ponad 1 870 tys. kobiet z grup kontrolnych. I tak, osiągnięcie ciąży za pomocą technik wspomaganego rozrodu było związane ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy ciężarnych (RR=1,53; 95% CI: 1,39–1,69). Zwiększone ryzyko cukrzycy ciężarnych było obserwowane w przypadku zapłodnienie metodą in vitro (RR=1,95; 95% CI: 1,56–2,44) natomiast nie w przypadku iniekcji plemników do cytoplazmy komórki jajowej (RR=1,42; 95% CI: 0,94–2,15).
Wyniki omawianego badania wskazują, że należy szczególną uwagę poświęcić wczesnemu wykryciu cukrzycy ciężarnych u kobiet które uzyskały ciążę dzięki technikom wspomaganego rozrodu.
CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), RR – Relative Risk (pl. ryzyko względne)
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.