Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Związek pomiędzy wiekiem ojca a ryzykiem poronienia: wyniki metaanalizy

Redaktor: Karolina Zientarska |Data: 30.09.2020
 
 
Relacja pomiędzy wiekiem matki a ryzykiem poronienia jest dobrze opisana. Mniej uwagi poświęcał o się związkowi pomiędzy wiekiem ojca, a niekorzystnymi wynikami ciąży.
Wiadomo, że wraz z wiekiem stopniowo pogarsza się jakość nasienia stąd częściej może dochodzić do niepowodzeń ciąży. Zespół naukowców z Uniwersytetu w Leiden przygotował pierwszy przegląd systematyczny z meta-analizą szacujący wpływ wieku ojca na ryzyko poronień.
Badacze wykluczyli z przeglądu artykuły, które skupiały się jedynie na wynikach w ciąży po zapłodnieniu uzyskanymi dzięki technikom wspomaganego rozrodu oraz w których efekt wieku ojca nie był skorygowany o wiek matki. Ostatecznie 9 badań zostało włączonych do meta-analizy. W porównaniu z mężczyznami w wieku 25 - 29 lat ryzyko poronienia było zwiększone o 4% w przypadku mężczyzn w wieku 30 - 34 lat, o 15% dla mężczyzn w wieku 35 - 39 lat, 23% 40 - 44 lat oraz 43% gdy wiek wynosi 45 lat lub więcej.
W omawianej meta-analizy wskazano że wyższy wiek ojca wiąże się ze zwiększonym ryzykiem poronienia niezależnie od wieku matki.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe