Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Związki pomiędzy zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi w okresie perinatalnym u matki, a rozwojem potomstwa

Redaktor: Karolina Zientarska |Data: 23.09.2020
 
 
Psycholodzy poświęcają wiele uwagi związkowi pomiędzy zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi u ciężarnych, a rozwojem ich potomstwa.
Na łamach JAMA Pediatrics ukazał się pierwszy przegląd systematyczny z meta-analizą dotyczącym wpływu tych zaburzeń u matki na procesy rozwojowe potomstwa.
Badacze zidentyfikowali 191 badań które obejmowały ponad 195 tysięcy par matka-dziecko. Ogółem, zaburzenia depresyjne i lękowe u matki wiązały się z gorszym rozwojem socjo-emocjonalnym, poznawczym, językowym, ruchowym oraz rozwojem zachowań adaptacyjnych (wszystkie p < 0,001). Związki występowały zarówno w przypadku zaburzeniem psychiatryczny u matki przed porodem jaki w okresie postnatalnym.
Wyniki wskazują, że zaburzenia depresyjne i lękowe w okresie perinatalnym są związane z gorszym rozwojem potomstwa do 18 roku życia. Wadą meta-analizy było bazowanie na analizie korelacji, stąd nie można w pełni wyciągnąć wniosków nt. relacji przyczyna-skutek. Powstaje pytanie czy interwencję psychiatryczne i psychologiczne mogą poprawić zarówno stan matki jak i proces rozwojowy potomstwa.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe