Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

250 mln zł dla zakładów opiekuńczo-leczniczych, DPS-ów i hospicjów

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Autor: Monika Stelmach |Data: 18.06.2020
 
 
Ministerstwo Zdrowia przekaże 250 mln zł z unijnego Programu Wiedza Edukacja Rozwój na dodatki do wynagrodzeń personelu placówek opiekuńczo leczniczych, zakup środków ochrony osobistej i preparatów do dezynfekcji. Działania te mają zapewnić większe bezpieczeństwo pacjentów i personelu w czasie epidemii COVID-19.
Pieniądze otrzymają zakłady opiekuńczo-lecznicze, domy pomocy społecznej, zakłady pielęgnacyjno-opiekuńczych i hospicja.

- Zgodnie z założeniami projektu, środki z Funduszy Europejskich Ministerstwo Zdrowia przeznaczy na dodatki do wynagrodzeń, zakup środków ochrony osobistej i środków do dezynfekcji. Dodatki będą rekompensatą dla personelu bezpośrednio zaangażowanego w opiekę nad pacjentami za to, aby mogli oni wykonywać pracę w jednym miejscu. Pozwoli to zapobiegać transmisji wirusa SARS-CoV-2 i w znaczącym stopniu ograniczy możliwość zakażenia się pacjentów przebywających w tych podmiotach - czytamy w uzasadnieniu ministerialnej decyzji.

Do projektu mogą przystąpić wszystkie podmioty świadczące usługi w trybie stacjonarnym. W przypadku hospicjów, zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych pracownicy muszą zobowiązać się do pracy w jednym podmiocie. Inaczej będzie w domach pomocy społecznej, gdzie takie deklaracje będą musieli złożyć jedynie ratownicy i pielęgniarki.

Projekt przewiduje też możliwość wdrożenia modeli systemów pracy. Decyzja o ich zastosowaniu należeć będzie do kierowników podmiotów, które przystąpią do projektu. Potrwa do końca br., a jego realizatorem będzie Narodowy Fundusz Zdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe