Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Amerykańscy naukowcy zalecili szczepienie małych dzieci przeciw COVID-19

Źródło: Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski/PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 20.06.2022
 
 
Doradcy naukowi Centrów ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) jednomyślnie zarekomendowali szczepienie dzieci poniżej 5. roku życia przeciw COVID-19. Tym samym do podania takiej szczepionki kwalifikują się wszyscy Amerykanie z wyjątkiem niemowląt poniżej 6 miesięcy.
Według „New York Times” oczekuje się, że dyrektor CDC, dr Rochelle P. Walensky, szybko zatwierdzi tę decyzję. Szczepienia rozpoczną się prawdopodobnie już od 21 czerwca.

Moderna będzie dostępna dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. Natomiast szczepionka Pfizer – dla dzieci od 6 miesięcy do 4 lat. Ta ostatnia jest zaakceptowana dla pięciolatków i starszych już od listopada zeszłego roku.

– W trakcie dwudniowego spotkania doradcy Komitetu ds. Zdrowia Publicznego wysłuchali dowodów potwierdzających skuteczność szczepionek u najmłodszych dzieci. Komisja jednak wielokrotnie naciskała na firmę Pfizer, aby przedstawiła swoje dane, i zauważyła, że dla ochrony dzieci potrzebne byłyby trzy dawki tej szczepionki, w porównaniu z dwiema Moderny – podał nowojorski dziennik.

Zdaniem ekspertów obie szczepionki są bezpieczne dla dzieci. Wytwarzają poziom przeciwciał podobny do tego, jaki obserwuje się u młodych dorosłych.

Wcześniej w tym tygodniu, szczepionki dla dzieci poparł zespół ekspertów doradzających Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). Zaakceptował je jednomyślnie.

Na podstawie rekomendacji FDA zezwoliła na podanie dwóch dawek szczepionki Moderna w odstępie czterech tygodni. Szczepionka Pfizera również wywołała silną odpowiedź immunologiczną, ale dopiero po trzech dawkach.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.