Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

AstraZeneca wznowiła badania nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2

Źródło: PAP, AstraZeneca
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 15.09.2020
 
 
Po kilkudniowej przerwie brytyjsko-szwedzka firma wznowiła na terenie Wielkiej Brytanii badania kliniczne nad szczepionką przeciwko COVID-19. Decyzję o tym podjął niezależny zespół ekspertów. To pierwsza szczepionka na zakup której Komisja Europejska podpisała umowę.
Powodem wstrzymania 6 września 2020 r. testów szczepionki przeciwko COVID-19 było wykrycie tzw. poprzecznego zapalenie rdzenia kręgowego (transverse myelitis) u jednego z pacjentów uczestniczących w badaniach klinicznych III fazy. Choroba ta mogła wystąpić przypadkowo w tym właśnie okresie i nie musi być związana z badaniami klinicznymi.

W takiej sytuacji na wszelki wypadek rutynowo wstrzymuje się dalsze badania, by wyjaśnić wszystkie okoliczności zdarzenia. Badania zatrzymano we wszystkich krajach, w których są prowadzone, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i USA, Brazylii i Afryce Południowej.

Jak informuje Reuters, niezależny zespół ekspert podjął decyzję, że badania kliniczne nad szczepionką brytyjsko-szwedzkiej firmy mogą być kontynuowane. Taka opinia została przekazana brytyjskiemu Agencji Regulacyjnej ds. Leków i Opieki Zdrowotnej (MHRA).

Decyzja ta dotyczy jednak wyłącznie badań klinicznych prowadzonych w Wielkiej Brytanii. Wznowienie testów w innych krajach musi być dopuszczone przez miejscowe władze zajmujące się lekami i badaniami klinicznymi. AstraZeneca, która prowadzi badania wspólnie z specjalistami Oxford University, nie informuje, kiedy ewentualnie będzie to możliwe.

Nie podano również żadnych szczegółów dotyczących wykrycia zapalenie rdzenia kręgowego u jednego z pacjentów. Niszczy ono mielinę, osłonę włókien nerwowych, co przerywa komunikację miedzy komórkami nerwowymi rdzenia i resztą ciała. Często pojawia się po zakażeniu wirusowym i jest reakcja immunologiczną.

Nie ma jednak doniesień o innych przypadkach tej choroby wśród ochotników uczestniczących w badaniach klinicznych. Na uniwersytecie w Sao Paolo brytyjsko-szwedzka szczepionka testowana jest na 4,6 tys. ochotnikach, ale jak na razie nie zaobserwowano ani jednego przypadku zapalenia rdzenia kręgowego. Zapewnili o tym przedstawiciele brazylijskiej uczelni.

Prof. Peter Openshaw z Imperial College Londyn ostrzega, że w badaniach klinicznych nad szczepionką przeciwko COVID-19 co jakiś czas mogą się pojawiać zarówno informacje optymistyczne, jak i niepokojące. To nieuniknione przy tak szeroko zakrojonych badaniach.

Badania kliniczne trzeciej fazy szczepionki przeciwko COVID-19 koncernu AstraZeneca moją wkrótce objąć 30 tys. pacjentów. Jest to jeden z najbardziej obiecujących tego typu preparatów na świecie.

Przeczytaj także:„Koncern farmaceutyczny wstrzymał testy szczepionki na SARS-CoV-2” ,„Polska będzie miała dostęp do szczepionki przeciw COVID-19”,„Prof. Simon: Mówienie, że w kilka miesięcy uda się stworzyć szczepionkę, to jak wróżenie z fusów”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe