Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Maciek Jaźwiecki/Agencja Gazeta

Polska będzie miała dostęp do szczepionki przeciw COVID-19

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 11.09.2020
 
 
Firma, z którą Komisja Europejska zawarła pierwszą umowę na szczepionkę przeciw SARS-CoV-2, wstrzymała testy ze względu na możliwe skutki uboczne. – Mamy deklaracje, że badania będą kontynuowane. Polska na pewno kupi szczepionkę przeciw COVID-19 w tej lub innej firmie – zapewnił Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Podczas briefingu przed siedzibą ministerstwa Wojciech Andrusiewicz był pytany, czy doniesienia z Wielkiej Brytanii o wstrzymaniu badań nad szczepionką przeciw SARS-CoV-2 – po tym, jak u jednej z osób uczestniczącej w testach wykryto objawy związane z poprzecznym zapaleniem rdzenia kręgowego – opóźnią jej pojawienie się na rynku i czy jest to jedyna szczepionka, której zakup rozpatrujemy. Rzecznik resortu zapewnił, że szczepionka przeciwko COVID-19 na pewno zostanie przez Polskę kupiona.

– Przypomnę, że Komisja Europejska zawarła pierwszą umowę, faktycznie z koncernem brytyjsko-szwedzkim na dostawy tej szczepionki. Ona jest w tej chwili na etapie badań klinicznych. Chwilowo te badania w zakresie tej jednej szczepionki zostały wstrzymane z uwagi na schorzenie jednego z pacjentów. Teraz jest identyfikacja, czy to schorzenie ma związek z zaszczepieniem na COVID-19, czy nie. Ale już są deklaracje, że te badania będą kontynuowane. Są też wypowiedzi ekspertów, że ten koncern jest najbardziej zaawansowany w tworzeniu nowej szczepionki – odpowiedział Wojciech Andrusiewicz. Wskazał, że KE zarezerwowała 300 mln szczepionek z możliwością dokupienia. Każdy kraj UE jest ujęty w tym zakupie. Szczepionki będą dystrybuowane pomiędzy poszczególne państwa proporcjonalnie do liczby ludności. Dodał, że podpisanie umowy z brytyjsko-szwedzkim koncernem nie zamyka rozmów z innymi producentami.

– Unia negocjuje przynajmniej z czterema innymi koncernami zakup szczepionek, więc na pewno te szczepionki pojawią się w Polsce – stwierdził Andrusiewicz.

Rzecznik przekazał też, że przedstawiciel Polski jest jednym z siedmiu, którzy działają w zespole ds. zakupu szczepionki na poziomie UE. – Nasz wpływ na negocjacje i zakup szczepionki jest bardzo duży. Na pewno szczepionka będzie dostosowana do skali populacji, ale już dziś widzimy, że nie wszyscy deklarują chęć zaszczepienia. My do tego namawiamy – zaznaczył Wojciech Andrusiewicz.

Na pytanie o możliwy zakup przez Polskę amerykańskiej szczepionki, Andrusiewicz wyjaśnił, że już przy rozpoczęciu nad nią prac odbyły się rozmowy dwustronne między Polską a Stanami Zjednoczonymi. – Padła deklaracja o dostępie Polski do szczepionek amerykańskich, jeśli będzie taka potrzeba – zapewnił Andrusiewicz.

Na zaawansowanym etapie badań nad szczepionką jest w sumie 5 produktów różnych firm farmaceutycznych i jednostek badawczych.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe