Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Badania przesiewowe będą dobrowolne

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 25.11.2020
 
 
W trzech województwach zostaną przeprowadzone badania przesiewowe pod kątem koronawirusa, co ma pokazać m.in. rzeczywistą skalę epidemii. Ministerstwo Zdrowia wciąż opracowuje ich metodologię. Minister zdrowia ogłosił, że nie będą one obowiązkowe i prawdopodobnie w pierwszej kolejności taką możliwość będą miały gabinety POZ.
W ubiegłym tygodniu Adam Niedzielski poinformował, że na Śląsku, Podkarpaciu i w Małopolsce zostaną przeprowadzone badania przesiewowe pod kątem koronawirusa za pomocą testów antygenowych, które dają wynik po kilkunastu minutach.

W TVP Info szef MZ zapewnił, że udział w badaniu będzie dobrowolny. – W tym tygodniu, na polecenie premiera, pracujemy bardzo intensywnie nad tym zagadnieniem. Chcemy znaleźć taką formułę, która będzie i merytorycznie uzasadniona, a jednocześnie obroni się przed krytyką ekspertów czy epidemiologów – wskazał minister.

– Tu mamy dwa spojrzenia, że warto te testy antygenowe, oprócz tego, żeby zrobić przesiew, dać lekarzom POZ, by na miejscu w przychodni mogli weryfikować pacjenta objawowego, czy ma koronawirusa, czy to jest inne zachorowanie. Wydaje się więc, że w pierwszej kolejności wprowadzimy taką możliwość do gabinetów POZ – powiedział.

Dodał, że w sprawie badań przesiewowych resort pracuje z trzema województwami: podkarpackim, małopolskim i śląskim. – Wczoraj rozmawialiśmy z wojewodami i wspólnie przygotujemy koncepcję, która będzie logistycznie do przeprowadzenia, ale też będzie uwzględniała merytoryczny punkt widzenia epidemiologów – podkreślił minister Niedzielski.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe