Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

COVID-19 może zwiększać ryzyko zachorowania na RZS

Udostępnij:

Naukowcy dowodzą, że osoby, które przechorowały zakażenie COVID-19, są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) w porównaniu z osobami, które nie przeszły zakażenia lub przeszły zakażenie wirusem grypy. 

Badania, które przeprowadził zespół z Korei Południowej i Japonii zostały opublikowane w „Annals of Internal Medicine”.

– Stwierdziliśmy zwiększone ryzyko zachorowania na RZS do 12 miesięcy po zdiagnozowaniu COVID-19 w porównaniu z osobami zakażonymi wirusem grypy i osobami, które nie przeszły zakażenia koronawirusem – napisali naukowcy.

Jak zauważyli, ostry przebieg COVID-19 wiązał się z wyższym ryzykiem zachorowania na RZS. Naukowcy dodali, że pacjenci zakażeni SARS-CoV-2, którzy zostali wcześniej zaszczepieni przeciwko temu wirusowu, nie wykazywali zwiększonego ryzyka zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów. Wyjątkiem – jak zaznaczyli – byli pacjenci po ciężkim przebiegu COVID-19.

Badania obejmowały pacjentów w wieku 20 lat i starszych, którzy chorowali na COVID-19 w okresie od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r. Ponadto w latach 2020–2021 naukowcy losowo wybrali osoby niezakażone lub pacjentów chorych na grypę, u których mogło wystąpić większe ryzyko wystąpienia choroby autoimmunologicznej i stanów zapalnych.

W badaniu wskazano, że takie czynniki, jak płeć, grupa wiekowa, poziom dochodów, historia infekcji dróg oddechowych, choroby współistniejące, wskaźnik masy ciała, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu czy aktywność fizyczna miały związek z ryzykiem zachorowania na RZS a infekcją COVID-19. Podobne wyniki zaobserwowano zarówno w Korei Południowej, jak i w Japonii.

Naukowcy przyznali jednak, że badanie ma pewne ograniczenia – wyniki pochodziły z populacji azjatyckiej w okresie przed pojawieniem się wariantu omikron. Podkreślili, że rezultatów nie można uogólnić – inaczej może być w przypadku nowych mutacji, ich podwariantów i innych grup etnicznych. 

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.