Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Chorzy na nowotwory mają dwukrotnie wyższe ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem, Medscape: „Severe COVID Risk Two Times Higher for Patients With Cancer”.
Analiza danych wykazała, że ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 wymagającego hospitalizacji w oddziale intensywnej terapii jest w tej grupie 2,4 razy większe, a umieralność 2,3 razy większa niż u zdrowych osób.
Niezaszczepieni chorzy w trakcie leczenia onkologicznego mają dwukrotnie wyższe ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 wymagającego hospitalizacji w oddziale intensywnej terapii w porównaniu ze zdrowymi osobami. Analiza została oparta na doniesieniach, metaanalizach i opisach przypadków z Europy, Ameryki Północnej i Azji dostępnych w bazie PubMed i dotyczyła przebiegu COVID-19 u chorych na nowotwory.

Zauważono, że niezaszczepieni chorzy w trakcie leczenia onkologicznego mają dwukrotnie większe ryzyko hospitalizacji z powodu COVID-19 niż osoby zdrowe. Dodatkowo ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 wymagającego hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii jest w tej grupie 2,4 razy większe, a umieralność 2,3 razy większa niż u zdrowych osób.

Chorzy na nowotwory hematologiczne mieli większe ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 niż chorzy na nowotwory lite. Badanie to potwierdza zagrożenie związane z infekcją COVID-19 dla niezaszczepionych pacjentów otrzymujących leczenie onkologiczne.

Przeczytaj także: „Prof. Jędrzejczak: To lekarz powinien decydować o kolejnej dawce szczepionki przeciw COVID-19”.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.