Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Ciężki przebieg COVID-19 zmniejsza IQ o 10 punktów

Źródło: Bartłomiej Niedziński/PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 04.05.2022
 
 
Pacjenci, którzy przeszli ciężką infekcję koronawirusem, doznają podobnej utraty funkcji poznawczych, jaka zwykle występuje u ludzi pomiędzy 50. a 70. rokiem życia, i przekłada się to na spadek ilorazu inteligencji o 10 punktów – wynika z opublikowanych 3 maja badań.
Według naukowców z Uniwersytetu w Cambridge i Imperial College London, skutki zakażenia koronawirusem są nadal zauważalne po upływie ponad sześciu miesięcy od zachorowania, a powrót do sprawności poznawczej jest w najlepszym wypadku stopniowy, zaburzenia natomiast mogą dotyczyć nawet osób, które miały tylko łagodny przebieg.

To kolejne badanie wskazujące, że COVID-19 powoduje długotrwałe problemy poznawcze oraz psychiczne, a pacjenci, którzy wyzdrowieli, odczuwają objawy jeszcze wiele miesięcy po zakażeniu. Dolegliwości, jakie zgłaszają, obejmują zmęczenie, mgłę mózgową, problemy z przypominaniem sobie słów, zaburzenia snu, niepokój, a nawet zespół stresu pourazowego – twierdzą naukowcy. Odczuwa je nawet trzy czwarte osób, które miały ciężki przebieg choroby.

Badacze przeanalizowali dane pochodzące od 46 osób, które były objęte opieką szpitalną z powodu COVID-19 w Addenbrooke's Hospital w Cambridge. Okazało się, że osoby, które przeżyły chorobę, były mniej dokładne i miały wolniejszy czas reakcji niż grupa kontrolna, a wyniki te były nadal wykrywalne sześć miesięcy później. Szczególnie słabe wyniki uzyskały w zadaniach z rozumowania werbalnego, co według badaczy potwierdza powszechnie znany problem trudności ze znajdowaniem słów.

– Porównując pacjentów z 66 008 osobami z ogółu społeczeństwa, badacze szacują, że wielkość utraty zdolności poznawczych jest średnio podobna do tej, jaka występuje u osób starzejących się przez 20 lat, między 50. a 70. rokiem życia, i jest to równoważne utracie 10 punktów IQ – oświadczyli autorzy badania.

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.