Specjalizacje, Kategorie, Działy
Irina Zharkova

Czas wdrożyć wariant awaryjny

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Iwona Konarska
|
Tagi: PPOZ, koronawirus
– Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją w polskich szkołach i uważamy, że nadszedł najwyższy czas, aby nie tylko rozważyć, ale wdrożyć wariant awaryjny – apeluje w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Codziennie służby sanitarne informują o kolejnych przypadkach zakażeń SARS-CoV-2 wśród nauczycieli i uczniów. Zdaniem lekarzy PPOZ przy kilku lub kilkunastu potwierdzonych wynikach dodatnich, zamykanie jednej, czy dwóch klas (na kilkanaście w szkole), nie stanowi żadnej ochrony przed zakażeniem.

- Jeśli młodzież przemieszcza się między klasami, pedagodzy spędzają czas w pokoju nauczycielskim, uczą również w kilku oddziałach, ryzyko rozsiania zakażenia jest ogromne. Jak wiadomo dzieci, które mogą przechodzić infekcję bezobjawowo, są największymi roznosicielami i stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla domowników – uzasadnia Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Lekarze przyznają, że zdają sobie sprawę z problemów wynikających z opieki nad dzieckiem do 8. roku życia, jednak ich zdaniem tak należy przeorganizować nauczanie, żeby było jak najbardziej bezpieczne.

- Dzieci starsze powinny przejść na zdalne nauczanie, a młodsze rozproszyć w klasach tak, żeby miały ze sobą jak najmniejszy kontakt. Do tego wprowadzić różne godziny zajęć! To temat trudny dla nas wszystkich, ale uważamy, że najwyższy czas, żeby Ministerstwo Edukacji Narodowej już teraz nie tylko rozważyło, ale wdrożyło wariant awaryjny, gdyż zdrowie Polaków jest wartością najwyższą! – podkreślają lekarze PPOZ.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.