Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Dlaczego rodzice nie chcą szczepić swoich dzieci – zbadali naukowcy

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Dla rodziców decyzja o szczepieniu swoich dzieci przeciwko SARS-CoV-2 jest złożona. Podejmują ją, kierując się wypadkową kilku czynników: dowodów naukowych, presji politycznej i społecznej oraz własnych poglądów na temat indywidualnych i zbiorowych korzyści ze szczepień.
– Biorąc pod uwagę obserwowaną rozbieżność między intencjami rodziców a decyzją o zaszczepieniu swoich dzieci przeciwko SARS-CoV-2, ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób i dlaczego podejmują oni takie, a nie inne wybory – pisze na łamach „Canadian Medical Association Journal” dr Jonathon Maguire, pediatra z Uniwersytetu w Toronto, który przeprowadził badanie poświęcone temu zagadnieniu.

Zrozumienie czynników, które nimi kierują, pomoże poprawić politykę zdrowotną i interwencje z nią związane, a także uświadomi pracownikom ochrony zdrowia, jakie są obawy i perspektywy rodziców. Wraz z zespołem dr Maguire przeprowadził badanie jakościowe oparte na dogłębnych wywiadach z 20 rodzicami. Naukowcy chcieli poznać i zrozumieć ich poglądy na temat szczepień, aby móc lepiej wspierać przyszłe ogólnospołeczne akcje szczepień.

– Bardzo niewiele poprzednich badań skupiało się na tym, w jaki sposób rodzice podejmują decyzje o szczepieniu i rezygnują z uodparniania dzieci, które się do tego kwalifikują – podkreślają autorzy publikacji.

Wyniki pokazały, że decyzja o zaszczepieniu lub niezaszczepieniu potomka była trudna dla większości rodziców, a ich rozważania związane były szczególnie z tym, że szczepionki są nowością i jest mało dowodów potwierdzających bezpieczeństwo ich użycia, akcje szczepień są upolitycznione, istnieje duża presja społeczna wokół szczepień, a także ciężko jest znaleźć balans pomiędzy indywidualnymi i zbiorowymi korzyściami ze szczepień.

Spostrzeżenia te powinny mieć znaczący wpływ na przyszłe przekazywanie obywatelom informacji na temat szczepień SARS-CoV-2.

– Przyszłe wytyczne powinny podkreślać zarówno indywidualne, jak i zbiorowe korzyści, jakie ze szczepień przeciwko COVID-19 odnoszą dzieci. Nacisk musi być jednak położony przede wszystkim na te pierwsze. Trzeba traktować rodziców w sposób zindywidualizowany, aby pomóc im właściwie interpretować dowody. Musimy zrozumieć ich pojmowanie ryzyka i korzyści oraz dostarczyć im dostosowane do tego zalecenia – uważa dr Janet Parsons, współautorka badania.

Jej zdaniem najważniejszą rolę we wspieraniu rodziców w podejmowaniu decyzji odgrywają pracownicy ochrony zdrowia.

– Osoby te muszą rozumieć, że wahający się rodzice mogą mieć różne powody, aby czuć się w ten, a nie inny, sposób. Mogą też obawiać się lub nie chcieć pytać lekarzy i pielęgniarek o swoje obawy ze względu na strach przed osądem. Konieczne są więc przede wszystkim empatia i otwartość – podsumowuje dr Parsons.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.