Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Dlaczego szczepionkę Moderny otrzymają szpitale węzłowe?

Źródło: RMF FM
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 19.01.2021
 
 
Już 20 stycznia do największych szpitali węzłowych w Polsce zaczną trafiać szczepionki przeciwko COVID-19 z Moderny. Jedna ampułka pozwala na zaszczepienie aż dziesięciu osób co odróżnia ją od preparatu Pfizera, który pozwala na zaszczepienie 6 osób.
I właśnie dlatego otrzyma je w środę kilkanaście szpitali węzłowych w Polsce. Chodzi o to, by preparat trafił tam, gdzie szczepionych jest najwięcej ludzi, bo jedna ampułka Moderny może zostać rozdzielona aż na 10 dawek. W przypadku małych punktów szczepień rodziłoby to dużo większe ryzyko zmarnowania części dawek.

Szczepionki Moderny przywieziono do Polski w ubiegłym tygodniu, pierwsza partia liczy 29 tysięcy dawek. Preparat charakteryzuje się wyższą odpornością na temperaturę - może być przechowywany w temperaturze od -25 do -15 st. Celsjusza (produkt Pfizera musi być przechowywany w temperaturze -75 stopni Celsjusza). Po otwarciu fiolki szczepionki należy ją zużyć w ciągu kilku godzin.

Michał Dworczyk, koordynator narodowego programu ds. szczepień na Facebooku mówił, że jest szansa na zarejestrowanie w Polsce trzeciej szczepionki firmy AstraZeneca.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe