Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Do Europy dotarł nowy wariant koronawirusa

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 06.04.2022
 
 
Tagi: omikron, COVID-19
W Wielkiej Brytanii potwierdzono 637 przypadków nowego wariantu koronawirusa oznaczonego XE, który jest połączeniem dwóch podwariantów omikronu – podała Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA).
Według wstępnych danych tempo rozprzestrzeniania się XE jest o 9,8 proc. większe niż w przypadku podwariantu omikronu oznaczonego symbolem BA.2, który z kolei rozprzestrzenia się nieco szybciej niż pierwotny BA.1. Podana przez UKHSA liczba przypadków dotyczy tylko Anglii i okresu do 22 marca włącznie.

Jak zaznaczyła jednak w rozmowie z gazetą „The Sun” prof. Susan Hopkins, główna doradczyni medyczna UKHSA, takie odmiany – nazywane rekombinantami, czyli będące połączeniem dwóch innych – zwykle wymierają stosunkowo szybko. – Jak dotąd nie ma wystarczających dowodów, aby wyciągnąć wnioski na temat zdolności przenoszenia się, ciężkości choroby lub skuteczności szczepionki – powiedziała ekspertka.

Rekombinant XE został już wykryty także w Tajlandii i Nowej Zelandii. Światowa Organizacja Zdrowia, informując o nim, też wskazywała na większe o mniej więcej 10 proc. tempo rozprzestrzeniania się, zastrzegając, że wymaga to dalszych badań.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.