Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Pixabay

Dodatkowe 39 mln zł dla stomatologii

Źródło: NFZ,
Autor: Monika Stelmach |Data: 04.06.2020
 
 
Gabinety będą mogły wykorzystać te pieniądze między innymi na pokrycie dodatkowych działań oraz zakup niezbędnych środków, by utrzymać zaostrzone zasady sanitarne – wynika z projektu zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dot. leczenia stomatologicznego.
- Zmiany proponowane w zarządzeniu mają na celu zwiększenie dostępności do świadczeń z zakresu leczenia stomatologicznego udzielanych w ramach zawartych umów podczas trwania epidemii COVID-19. Planowany wzrost kosztów świadczeń w związku z wprowadzeniem w czasie trwania epidemii współczynników korygujących wycenę świadczeń stomatologicznych przyczyni się do pokrycia kosztów dodatkowych działań antyseptycznych i aseptycznych, ułatwi zakup koniecznych środków aby umożliwić stosowanie zaostrzonych rygorów sanitarnych - uzasadnienia NFZ.

Jak wyliczył fundusz, koszt zmian wprowadzonych w przypadku świadczeń endodoncji wyniesie około 29 mln zł w okresie pół roku. W przypadku współczynników, wprowadzonych podczas trwania epidemii, dodatkowy skutek od lipca do września wyniesie ok. 10 mln. Razem skutek finansowy wprowadzonych zmian wyniesie ok. 39 mln.

- Planowany wzrost kosztów świadczeń w związku z wprowadzeniem w czasie trwania epidemii współczynników korygujących wycenę świadczeń stomatologicznych (świadczenia ogólnostomatologiczne dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia, jak również stomatologiczna doraźna pomoc – PAP); przyczyni się do pokrycia kosztów dodatkowych działań antyseptycznych i aseptycznych, ułatwi zakup koniecznych środków, aby umożliwić stosowanie zaostrzonych rygorów sanitarnych – napisał fundusz w uzasadnieniu.

Dodał też, że na wniosek konsultantów krajowych w szczególności w dziedzinie stomatologii zachowawczej i endodoncji oraz stomatologii dziecięcej, a także Naczelnej Rady Lekarskiej zmieniono wycenę świadczeń w endodoncji.

Uwagi do projektu można przedstawiać do 9 czerwca br. Zarządzenie ma wejść w życie 30 dni od jego podpisania i stosuje się do świadczeń udzielonych od dnia 1 lipca 2020 r.

Projekt zarządzenia do pobrania na stornie NFZ: „Projekt zarządzenia – leczenie stomatologiczne ”.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe