Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Dostawa 250 tys. szczepionek

Źródło: #SzczepimySię, PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 11.01.2021
 
 
– W poniedziałek od rana trwa rozwożenie 250 tys. dawek szczepionek przeciwko COVID-19 do poszczególnych punktów szczepień. To największą z dotychczasowych dostaw – poinformował Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych.
– W pierwszym tygodniu było to 52 tys. dawek, w ubiegłym - 152 tys., a dziś 250 tys. i ta ilość w tej chwili jest już w transporcie. Dystrybucja z hurtowni farmaceutycznych trwa od godz. 6.00 – podkreślił Michał Kuczmierowski.

Z informacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, publikowanych na profilu społecznościowym #SzczepimySię, wynika, że zgodnie ze stanem na godz. 10.00 w niedzielę w Polsce w sumie wykonano około 200 tys. szczepień. W porównaniu z danymi z soboty liczba ta zwiększyła się o 1235. To mniejszy wzrost niż w poprzednich dniach.

Szczepienia w Polsce odbywają się etapami według grup opisanych w narodowym programie. Obecnie nadal szczepione są osoby z grupy zero, do której należą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia i rodzice wcześniaków.

Od 25 stycznia ruszą szczepienia osób zakwalifikowanych do grupy pierwszej. Należą do niej seniorzy powyżej 60 lat (szczepienie odbywać się będzie od najstarszych osób), pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, służby mundurowe i nauczyciele. Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciw COVID-19 rozpocznie się 15 stycznia.

Zgodnie z przewidywaniami rządu do końca marca najprawdopodobniej 2,95 mln uodporni się na COVID-19 osób. Rząd zapewnia, że szczepionki są zagwarantowane wszystkim chętnym.

– Polska zakontraktowała 60 mln dawek. To zapotrzebowanie dla 30 mln Polaków. Osób, które mogą być szczepione, czyli powyżej 18. roku życia, mamy w kraju ok. 31 mln – przypomina Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe