Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Dwie dawki szczepionki chronią przed ciężkim zakażeniem wariantem Delta

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 17.06.2021
 
 
– Obserwacje brytyjskie potwierdzają skuteczność szczepień przeciwko COVID-19 również przeciwko nowym mutacjom koronawirusa, w tym wariantowi Delta uznawanemu za najgroźniejszy – wynika z najnowszych badań opublikowanych przez „Public Health England".
Dwie dawki niemal całkowicie chronią przed hospitalizacją w razie zakażenie wariantem Delta wirusa SARS-CoV-2 (odmiana wykryta w Indiach). W przypadku szczepionki Pfizera ta ochrona sięga 96 proc., a AstraZeneki – 92 proc. Ochrona ta jest zatem podobna jak w przypadku wariantu Alpha (nazywanego wcześniej wariantem brytyjskim).

W Wielkiej Brytanii prowadzone są dalsze obserwacje, które tym razem mają one wykazać, jak dużą ochronę zapewniają szczepionki, jeśli chodzi o ryzyko zgonu z powodu COVID-19 (gdyby mimo szczepienia doszło do rozwinięcia się choroby).

– Szczepienia to najważniejsze narzędzie, jakim dysponujemy przeciwko COVID-19. Dzięki nim uratowano już życie tysiącom ludzi. Bardzo ważne jest, żeby zaszczepić się dwoma dawkami tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Chodzi o to, by uzyskać jak największą ochronę zarówno przed istniejącymi wariantami koronawirusa, jak i tymi, które mogą się jeszcze pojawić – podkreśla dr Mary Ramsay na łamach „Public Health England".

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 dr Paweł Grzesiowski ostrzega na Twitterze, że obecny już w Polsce wariant Delta jest dwa bardziej zakaźny niż typ jesienny. – Wywołuje cztery raz częściej ciężkie zakażenia leczone w szpitalu, unika częściowo naszej odporności. Nie chcesz trafić do szpitala w czwartej fali - teraz zaszczep się – przekonuje dr Grzesiowski.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe