Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

FDA zarejestrowała szczepionkę Pfizera dla osób od 12. roku życia

Autor: Monika Stelmach |Data: 11.05.2021
 
 
USA są drugim krajem, po Kanadzie, który dopuścił stosowanie szczepionki Pfizer dla osób od 12. roku życia. Koncern niebawem rozpocznie badania nad skutecznością i bezpieczeństwem preparatu już u dwulatków. Natomiast polski rząd zapowiada na razie możliwość szczepień pacjentów w wieku 16 - 17 lat.
Jest to pierwsza szczepionka przeciwko COVID-19, która została zatwierdzona w Stanach Zjednoczonych dla tej grupy wiekowej, co w USA jest postrzegane jako ważny krok w kierunku bezpiecznego powrotu dzieci do szkół. Prezydent USA Joe Biden zwrócił się do władz stanowych o natychmiastowe udostępnienie szczepionki młodym ludziom w wieku od 12 do 15 roku życia.

– Dzisiejsze działania pozwalają chronić młodszą populację przed COVID-19, przybliżając nas do powrotu do normalności i zakończenia pandemii. Rodzice i opiekunowie mogą być pewni, że agencja przeprowadziła rygorystyczny i dokładny przegląd wszystkich dostępnych danych, tak jak w przypadku wszystkich naszych zezwoleń na doraźne użycie szczepionek przeciwko COVID-19 – oświadczyła dr Janet Woodcock, pełniąca obowiązki komisarz FDA.

Eksperci w USA podkreślają, że większość dzieci z COVID-19 ma tylko łagodne objawy lub nie ma ich wcale, jednak istnieje ciągle ryzyko poważnego zachorowania i nadal mogą one rozprzestrzeniać wirusa. Notowane były ogniska zachorowań, związane z wydarzeniami sportowymi i innymi zajęciami dla dzieci w tym przedziale wiekowym.

– Słyszę od pediatrów i ludzi ze społeczności medycznej, jakim darem niebios będzie to dla młodzieży, która ma ograniczenia w zakresie zajęć sportowych, klubów teatralnych i innych podobnych działań, w które powinna się angażować – powiedział dr William Gruber, naukowiec zajmujący się szczepionkami w firmie Pfizer.

Prawie 46 proc. ludzi w Stanach Zjednoczonych otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki - wynika z danych Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Preparat przyjęły prawie 2 mln osób w wieku 16 i 17 lat.

Według amerykańskich organów służby zdrowia od 1 marca 2020 r. do 30 kwietnia 2021 r. około 1,5 miliona młodych ludzi w wieku od 11 do 17 lat zachorowało na COVID-19.

Firmy Pfizer/BioNTech ogłosiły tydzień temu, że planują we wrześniu złożyć wniosek o pozwolenie na szczepienie w USA dzieci w wieku od 2 do 11 lat. – Złożenie wniosku o zezwolenie na szczepienia dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat mogłoby nastąpić w czwartym kwartale – zapowiadał Albert Bourla, szef firmy Pfizer.

Wprowadzenie szczepień dla nieletnich pacjentów zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że rozważana jest możliwość dopuszczenia do szczepień przeciw COVID-19 osób w wieku 16 i 17 lat.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe