Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Jedna na osiem osób, które chorowały na COVID-19, ma długotrwałe problemy ze zdrowiem

Źródło: Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek, PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 08.08.2022
 
 
Tagi: long covid
Od pewnego czasu wiadomo, że niektóre osoby po przejściu infekcji SARS-CoV-2 przez długie miesiące mają problemy ze zdrowiem z powodu long COVID. Z artykułu opublikowanego w „The Lancet” wynika, że holenderskim naukowcom udało się dokładnie ustalić, ilu pacjentów ma przewlekłe powikłania.
Naukowcy z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Groningen na północy Holandii przeprowadzili wielomiesięczne badania na grupie 13 tys. mieszkańców. Wynika z nich, że 12,7 proc. pacjentów w okresie 3–5 miesięcy po zakażeniu SARS-CoV-2 nadal miało dolegliwości.

– Dolegliwości obejmowały głównie ból w klatce piersiowej, utratę węchu i smaku, zmęczenie oraz bóle mięśni – powiedziała portalowi NU prof. Judith Rosmalen, która kierowała zespołem badawczym. Autorzy wymieniają także m.in. ogólne problemy z oddychaniem, ból towarzyszący tej czynności, uczucie zimna lub gorąca, uczucie mrowienia albo ciężkości nóg i rąk.

Uniwersyteckie Centrum Medyczne od 2006 r. prowadzi badania nad sytuacją zdrowotną populacji w północnej Holandii w ramach tzw. projektu Lifelines. – Dlatego byliśmy w stanie bardzo dokładnie sprawdzić, czy u ludzi rzeczywiście pojawiły się nowe dolegliwości po zakażeniu koronawirusem – wskazuje prof. Rosmalen.

Obecnie naukowcy z holenderskiego uniwersytetu pracują nad zbadaniem przyczyny tak długiego utrzymywania się objawów.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.