Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Jeśli będzie potrzeba, kupimy nowe leki przeciw COVID-19 ►

Udostępnij:
Czy podczas jesiennej fali pandemii COVID-19 zostaną udostępnione nowe terapie zapobiegające ciężkim przebiegom tej choroby i zmniejszające liczbę hospitalizacji? – Są nowe leki, które w pierwszym okresie choroby zwalczają objawy – jest ich dość dużo. Na pewno rozważymy ich zakup, jeśli będą rekomendacje ekspertów – zapewnił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”.
Wiceszef resortu rozmawiał z „Menedżerem Zdrowia” podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Zaczęliśmy od pytania o to, jakie są prognozy dotyczące potencjalnej jesiennej fali COVID-19 – zwłaszcza jeśli chodzi o liczbę hospitalizacji.

Wiceminister zdrowia uspokajał.

– 2022 rok jest wyjątkowy, jeśli chodzi o COVID-19, ponieważ w Polsce była fala letnia, której w dwóch poprzednich latach nie było. Dzięki temu w sposób naturalny podnieśliśmy swoją odporność. To determinuje nasze jesienne prognozy – wynika z nich, że jesiennej fali nie będzie. Nie ma w tej chwili żadnych symptomów, które by wskazywały zagrożenie. Widzimy to także po tym, co dzieje się w szpitalach. Pacjentów chorych na COVID-19 z tygodnia na tydzień jest coraz mniej – powiedział wiceminister Kraska, dodając jednak, że „sytuacja może się zmienić, kiedy pojawi się nowa mutacja koronawirusa”.

Dopytaliśmy jednak, jakie kroki podejmą przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, jeśli liczba zachorowań na COVID-19 i liczba hospitalizacji zaczną szybko się zwiększać.

Czy będzie powrót do ogólnopolskich obostrzeń i znów będą otwierane szpitale tymczasowe – czy może planowane są inne działania?

Wiceminister zaprzeczył – choć w przewidywaniach był ostrożny.

– Wymienione działania są zapisane w „czarnym scenariuszu”. Gdyby sytuacja zmieniła się, szybko możemy je wprowadzić – mamy doświadczenie z ostatnich dwóch lat – zapewnił.

Spytaliśmy także o leki przeciw COVID-19 – o to, czy podczas jesiennej fali pandemii COVID-19 zostaną udostępnione nowe terapie pozwalające zapobiec ciężkim przebiegom tej choroby i zmniejszające liczbę hospitalizacji.

Kraska stwierdził, że najlepszym rozwiązaniem jest szczepienie się, choć dodał, że przedstawiciele ministerstwa wiedzą, że są nowe leki, które w pierwszym okresie choroby zwalczają objawy.

– Leków jest dość dużo i na pewno będziemy z nich korzystać. Jeżeli będą rekomendacje ekspertów dotyczące nowych leków na COVID-19, na pewno rozważymy ich zakup – obiecał.

Rozmowa z wiceministrem do obejrzenia poniżej. 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.