Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Jest nadzieja, że żądania Pfizera w takiej formie nie zostaną zrealizowane

Udostępnij:
– Widać pewne światełko sygnalizujące, że mamy szansę, by w dobry sposób zakończyć ten proces – powiedziała w TVN24 minister zdrowia Katarzyna Sójka, pytana o pozew koncernu Pfizer. Zaznaczyła, że sprawa jest trudna, ale dotyczy nie tylko Polski. – Jest więcej krajów, które mają podobny problem – wskazała.
„Dziennik Gazeta Prawna” poinformował 22 listopada, że Pfizer pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Żąda zapłaty 6 mld zł. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że pierwsza rozprawa odbędzie się 6 grudnia.

Minister zdrowia Katarzyna Sójka zapytana została w TVN 24, czy jest szansa na porozumienie, które spowoduje, że nie będzie procesu w tej sprawie, czy też jest on nieunikniony.

– To jest jakby aktualne. (...) To są procesy, które będą realizowane na arenie międzynarodowej. Natomiast tutaj mamy światełko – odpowiedziała minister. – Nie jesteśmy przede wszystkim sami w tym temacie, bo jest więcej krajów w Unii Europejskiej z podobnym problemem – wskazała.

Odnosząc się do stwierdzenia prowadzącego rozmowę dziennikarza, że jest raczej nadzieja, że zapłacimy mniej, a nie że nie zapłacimy ani grosza, minister zdrowia powiedziała: – Raczej jest nadzieja, że żądania Pfizera w takiej formie nie zostaną zrealizowane.

Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, pozew koncernu Pfizer przeciw Polsce został złożony w sądzie w Brukseli, gdyż umowa dotyczyła pierwszej wspólnej umowy kupna szczepionek przez Komisję Europejską dla wszystkich państw członkowskich UE, co oznacza, że podlega prawodawstwu belgijskiemu.

Sprawa dotyczy 60 mln szczepionek przeciw COVID-19, których Polska nie odebrała i za które nie zapłaciła mimo wiążącej umowy z koncernem.

Dziennik przypomniał, że w marcu 2022 r. premier Mateusz Morawiecki w liście do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen napisał, że Polska nie będzie odbierać szczepionek i jako bezpośrednią przyczynę podał siłę wyższą, czyli wojnę w Ukrainie. W kwietniu ogłosił, że zrywa kontakty z Pfizerem ze względu na koszty, jakie ponosi w związku z inwazją Rosji.

Jak zaznaczono w dzienniku, w międzyczasie próbowano z firmą negocjować, również na poziomie unijnym, jednak bez powodzenia.

Tytuł pochodzi od redakcji
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.