Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Jest unijne porozumienie z Pfizerem

Udostępnij:
Komisja Europejska porozumiała się z firmami BioNTech/Pfizer w sprawie szczepionek przeciw COVID-19, m.in. co do możliwości zmniejszenia ich dostaw i przedłużenia okresu, w którym państwa członkowskie UE będą mogły odebrać dostawy.
- Komisja Europejska, działając wraz z państwami członkowskimi i w ich imieniu (...), osiągnęła dziś porozumienie w sprawie lepszego uwzględnienia oceny państw członkowskich dotyczącej zmieniających się potrzeb w zakresie szczepionek przeciwko COVID-19. Zmiana obowiązującej umowy na dostawy szczepionek uwzględnia poprawę sytuacji epidemiologicznej, a jednocześnie zapewnia dostęp do najnowszej dostępnej wersji szczepionki, jeżeli w przyszłości pojawią się warianty COVID-19 budzące obawy - poinformowała KE.

Porozumienie wprowadziło następujące zmiany do obowiązującej umowy: zmniejszenie ilości dawek zakupionych przez państwa członkowskie w ramach umowy (po uiszczeniu opłaty pierwotnie zakontraktowane dawki zostaną przekształcone w zamówienia opcjonalne), przedłużenie okresu, w którym państwa członkowskie będą mogły odebrać dostawy szczepionek (do 4 lat), możliwość dalszego dostępu do dodatkowych dawek do pierwotnie zakontraktowanej ilości do końca okresu obowiązywania umowy w celu zaspokojenia potrzeb w przypadku wzrostu liczby przypadków zachorowań i pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej, stały dostęp do szczepionek dostosowanych do nowych wariantów natychmiast po zatwierdzeniu przez organy regulacyjne.

Zmianę wprowadzono w wyniku negocjacji między podmiotami opracowującymi szczepionki, państwami członkowskimi UE i Komisją Europejską.

Tytuł pochodzi od redakcji.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.