Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

KE podpisała umowę na dostawy szczepionek białkowych przeciwko COVID-19

Udostępnij:
Dwuskładnikowa rekombinowana szczepionka białkowa Hipra jest obecnie poddawana przeglądowi przez Europejską Agencję Leków do stosowania jako dawka przypominająca u osób w wieku co najmniej 16 lat.
Komisja Europejska poinformowała 2 sierpnia, że podpisała z firmą Hipra umowę ramową na dostawy szczepionek białkowych przeciwko COVID-19.

W ramach wspólnych zamówieniach kraje Unii Europejskiej będą mogły kupić do 250 mln dawek szczepionki. Preparat nie otrzymał jeszcze pozytywnej opinii Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency – EMA).

Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides powiedziała, że w związku z rosnącą liczbą zakażeń COVID-19 w Europie musimy zapewnić maksymalną gotowość w okresie jesienno-zimowym.

– Szczepionka Hipra stanowi kolejny wariant w szerokim wachlarzu szczepionek dla państw członkowskich i obywateli. W nadchodzących miesiącach zasadnicze znaczenie ma zwiększenie liczby szczepień i szczepień przypominających. Nieustannie pracujemy nad tym, aby zapewnić wszystkim dostęp do szczepionek. Na tym polega Europejska Unia Zdrowotna w praktyce, że jesteśmy przygotowani na zagrożenia i gotowi do działania – oświadczyła.

Dotychczas KE podpisała umowy na dostawy szczepionek z firmami AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNTech-Pfizer, Moderna, Novavax i Valneva.

– Ten zróżnicowany zestaw szczepionek gwarantuje, że Europa będzie nadal dobrze przygotowana do szczepień przeciwko COVID-19 z wykorzystaniem szczepionek, których bezpieczeństwo i skuteczność zostały dowiedzione. Kraje uczestniczące mogą postanowić, że przekażą szczepionki w formie darów krajom o niższych i średnich dochodach lub przekierują je do innych krajów europejskich – podała KE.

Dwuskładnikowa rekombinowana szczepionka białkowa Hipra jest obecnie poddawana przeglądowi przez EMA jako dawka przypominająca u osób w wieku co najmniej 16 lat. Szczepionka jest przechowywana w temperaturze chłodzenia 2–8°C, co ułatwia przechowywanie i dystrybucję.

Jeżeli szczepionka otrzyma pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, państwa uczestniczące będą mogły ją kupić na podstawie obowiązującej umowy ramowej.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.