Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Każdy lekarz powinien móc kierować na testy SARS-CoV-2

Źródło: Naczelna Izba Lekarska
Autor: Monika Stelmach |Data: 12.11.2020
 
 
Rozszerzenie kręgu lekarzy uprawnionych do kierowania na testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 jest potrzebne – oceniło w swoim stanowisku prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, wskazując jednocześnie, że planowane zmiany są spóźnione i nadal niewystarczające.
Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia rozszerzający krąg lekarzy kierujących na badania w kierunku koronawirusa. Nowelizacja rozporządzenia w sprawie standardu organizacyjnego opieki nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2 zakłada, że badania diagnostyczne poza POZ, zlecą również lekarze nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz lekarze udzielający świadczeń z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Prezydium NRL pozytywnie oceniło zaproponowane w przedłożonym projekcie zmiany i przypomniało, że od wielu miesięcy apeluje o jak najszersze otwarcie możliwości zlecania testów na obecność wirusa.

– Działania Ministerstwa Zdrowia w tym obszarze są nadal niewystarczające. W ocenie Prezydium NRL uprawnienie do zlecenia testu powinien mieć każdy lekarz i lekarz dentysta wykonujący zawód – stwierdziło prezydium NRL.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.