Specjalizacje, Kategorie, Działy
microgen

Kierować na testy powinni móc nie tylko lekarze POZ

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: Pracodawcy RP
Pracodawcy RP apelują do ministra zdrowia, by pacjent z objawami mogącymi wskazywać na COVID-19, kontaktujący się ze swoim lekarzem prowadzącym poza systemem POZ, nie musiał być przekierowany do lekarza POZ, żeby uzyskać skierowanie na test.
Zrównanie uprawnień lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) i lekarzy pracujących poza POZ w zakresie kierowania na testy oraz podejmowania decyzji o czasie trwania izolacji, a także rozbudowa sieci punktów pobrań materiału biologicznego do testów na COVID-19 w modelu drive-thru – to postulaty Pracodawców RP przedstawione w piśmie do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

W obecnym stanie prawnym pacjent z objawami mogącymi wskazywać na COVID-19, kontaktujący się ze swoim lekarzem prowadzącym poza systemem POZ, musi być przekierowany do lekarza POZ, żeby uzyskać skierowanie na test. To wydłuża czas do weryfikacji podejrzenia choroby zakaźnej, a zatem zwiększa ryzyko epidemiologiczne i stanowi zbędne obciążenie dla systemu publicznego” – argumentują eksperci organizacji.
Ponadto Pracodawcy RP poprosili ministra zdrowia o możliwość spotkania w celu omówienia planowanych inicjatyw legislacyjnych oraz podzielenia się doświadczeniami.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.