Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Adam Guz/KPRM

Kto może szczepić tego, kto chce być zaszczepiony

Źródło: TVN24
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 30.03.2021
 
 
Podjęliśmy decyzję o poszerzeniu zakresu i miejsc, w których przeprowadzane będą szczepienia – ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Podczas konferencji prasowej przedstawiono nowe daty i zmiany w harmonogramie szczepień przeciw COVID-19.
We wtorek w szpitalu tymczasowym na stołecznym Stadionie Narodowym premier Mateusz Morawiecki w trakcie wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim oraz szefem KPRM i rządowym pełnomocnikiem ds. szczepień Michałem Dworczykiem wypunktowali zmiany w harmonogramie szczepień.

– Program szczepień to nie tylko rządowy program. To egzamin z odpowiedzialności, ze sprawności działania struktur państwa, z naszych zdolności mobilizacyjnych i organizacyjnych – mówił premier. – Tu każdy dzień się liczy. Nie ma dnia, w którym zwłoka kosztowałaby nas zdrowie i życie – dodał i zwrócił uwagę, że rządowi zależy na sprawności przeprowadzania programu szczepień. – Aby tak się stało, podjęliśmy decyzję o poszerzeniu zakresu i miejsc, w których będą one przeprowadzane. Postawiłem cel przed ministrami, żeby miesięcznie można było wykonywać co najmniej 10 milionów szczepień - tłumaczył Morawiecki.

Michał Dworczyk podsumował pierwszy kwartał szczepień. – O ile największym problemem w czasie pierwszego kwartału była dostępność szczepionki, o tyle teraz największym wyzwaniem będzie wydajność. Wprawdzie cały czas nie mamy od dostawców precyzyjnych informacji dotyczących całego kwartału, ale mamy dane dotyczące kwietnia – powiedział i przekazał, że w kwietniu do naszego kraju dotrze ponad pięć milionów szczepionek. Dodał, że według deklaracji może to być nawet siedem milionów.

W drugim kwartale powstanie więcej punktów szczepień przeciw koronawirusowi – między innymi punkty drive-thru, zakłady pracy i apteki. W pierwszym kwartale szczepiono w przychodniach POZ, szpitalach tymczasowych i węzłowych. Te placówki nadal będą przeprowadzały szczepienia.

– W każdym powiecie, w którym jest szpital, bo jest część powiatów, gdzie nie ma szpitala, będzie jeden szpital tradycyjny, który będzie realizował szczepienia. Również w każdym powiecie będzie istniał jeden punkt prowadzony przez samorząd - tłumaczył Dworczyk. Szczepienia będą się również odbywały w miejscach działalności samodzielnych ratowników medycznych i pielęgniarek.

Nie tylko lekarze i pielęgniarki będą wykonywać szczepienia. – Wprowadzamy, mogą tak powiedzieć niektórzy, rewolucyjną możliwość. Do tej pory mogły szczepić wyłącznie podmioty prowadzące działalność leczniczą, w drugim kwartale uruchomimy możliwość szczepienia dla pojedynczych ratowników medycznych, dla pojedynczych pielęgniarek – opisał Dworczyk. Poinformował także, że zlikwidowane zostaną istniejące dotychczas priorytetowe etapy grup szczepień. Od 12 kwietnia, przez kolejne dwa tygodnie, zarejestrować się na szczepienie będą mogły roczniki od 1962 do 1973. Codziennie odbywać się będzie rejestracja kolejnych roczników.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe