Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Liczba nowych zakażeń na razie pozostanie wysoka

Źródło: PAP, Polskie Radio Wrocław
Autor: Monika Stelmach |Data: 01.08.2020
 
 
– Notowana w ostatnich dniach w Polsce liczba zakażeń koronawirusem to pokłosie kilku zjawisk. Przede wszystkim są to ogniska w dużych zakładach pracy. Kolejnym czynnikiem rzutującym na wzrost nowych przypadków infekcji była liczna grupa osób testowanych w ramach badań przesiewowych – twierdzi wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Rośnie liczna zakażeń koronawirusem, w ostatnich dniach jest ich największa dobowa liczba od początku epidemii. Jak ocenia Ministerstwo Zdrowia w najbliższych dniach dane o nowych przypadkach koronawirusa w Polsce pozostaną wysokie. Resort przekazał w piątek (31 lipca), że jest 657 nowych zakażeń, najwięcej od początku epidemii.

– Niestety musimy się spodziewać nadal dużej liczby pozytywnych wyników ze Śląska. Na pewno w weekend będą raportowane jeszcze dane z przesiewu w kopalni Bielszowice. Dziś też kolejne 300 osób jest badanych z kopalni Silesia i 300 z kopalni Chwałowice. Dodatkowo w raportach mamy teraz dość duży udział rodzin górników zaraportowanych w ubiegłym tygodniu. Na Mazowszu niestety mamy nowe ogniska z imprez rodzinnych czy szpitala. Nie ma natomiast żadnych nowych ognisk w Małopolsce – tam nadal w raportach mamy zakłady pracy – powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz

Natomiast wiceminister Janusz Cieszyński w „Polskim Radiu Wrocław" podkreślił, że notowana w ostatnich dniach w Polsce liczba zakażeń koronawirusem to pokłosie kilku zjawisk. Przede wszystkim są to ogniska w dużych zakładach pracy. Jako kolejny czynnik rzutujący na wzrost notowanych przypadków zakażeń Cieszyński wymienił duże grupy osób, które były badane w ramach badań przesiewowych.

– I tu apel do pracodawców, aby tam, gdzie to tylko możliwe, zabezpieczyć stanowiska pracy – mówił wiceminister – mówił Cieszyński.

Wiceminister pytany o obostrzenia związane z rozwojem epidemii powiedział, że trzeba się przygotować na wszystkie scenariusze, ale na podstawie prognoz, jakim dysponuje ministerstwo, resort nie planuje lockdownu jak na początku drugiego kwartału tego roku.

Wiceminister zaapelował przy tym o przestrzeganie obowiązujących od wielu tygodniu obostrzeń – przede wszystkim noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach. Przypomniał, że za nieprzestrzeganie tych zasad grożą kary.

– Myślę, że w najbliższych dniach liczba nakładanych kar będzie rosła, bo widać niestety poluzowanie. w połowie województw w Polsce notuje się pojedyncze liczby zakażeń. Zakażenia koncentrują się obecnie przede wszystkim w trzech województwach – śląskim, małopolskim i w mazowieckim – mówił Cieszyński.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe