Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Long covid przypomina chorobę Alzheimera

Źródło: Marek Matacz/PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 22.06.2022
 
 
Niektóre objawy długiego covidu mogą wynikać z obecności w mózgu tego samego białka (agregaty amyloidu), które towarzyszy chorobie Alzheimera. Nie musi to jednak oznaczać trwałych uszkodzeń, a jednocześnie wskazuje na potencjalne metody leczenia.
Autorzy nowej publikacji, która ukazała się na łamach pisma „Nature Communications”, donoszą, że przynajmniej niektóre neurologiczne symptomy long covid mogą wynikać z działania w mózgu beta-amyloidu.

Długiemu covidowi towarzyszą takie objawy, jak zaburzenia pamięci, zmysłów, silne bóle głowy, a nawet udar. Mogą one utrzymywać się przez wiele miesięcy od przejścia choroby.

Choć są dowody na to, że wirus może wnikać do mózgu, mechanizm powstawania wymienionych objawów jest słabo poznany. Badacze nie wiedzą jeszcze, jakie mogą być długofalowe skutki działania beta-amyloidu w przebiegu infekcji SARS-CoV-2.

Jeśli jednak potwierdzi się ono w kolejnych badaniach, może to oznaczać, że chorym pomogą leki stosowane obecnie w leczeniu choroby Alzheimera i choroby Parkinsona.

– Może się okazać, że istniejące już leki będzie można wykorzystać w terapii tzw. mgły mózgowej, która dotyka znaczną część osób z długim covidem po infekcji SARS-CoV-2 – mówi dr Nick Reynolds z australijskiego La Trobe University.

Jego zespół odkrył, że beta-amyloid może powstawać z dwóch białek SARS-CoV-2 i jest on silnie toksyczny dla komórek nerwowych.

– Te toksyczne zlepki białek – agregaty amyloidu – wydają się przypominać te, które znajduje się w chorobie Azheimera i mogą odpowiadać za niektóre neurologiczne objawy długiego covidu. Sugerujemy, że agregaty białek SARS-CoV-2 mogą wywoływać neurologiczne symptomy COVID-19, które wielu nazywa mgłą mózgową – podkreśla ekspert.

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.