Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123F

MZ opublikowało ewidencję zakupów związanych z COVID-19

Źródło: MZ, PAP
Autor: Monika Stelmach |Data: 22.05.2020
 
 
Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia ujawniono wykaz zakupów zrealizowanych w związku z walką z COVID-19. Znajdują się w nim informacje m.in. o tym, co kupiono, od kogo, za ile i jaki jest status zamówienia. Resort zapewnia, że wszystkie transakcje były zawierane zgodnie z prawem.
Publikacja dokumentu to pokłosie „afery maseczkowej". Przypomnijmy: Minister zdrowia Łukasz Szumowski został oskarżony o to, że przepłacając i nie sprawdzając jakości produktu. MZ kupiło bezwartościowe maseczki ochronne za ponad 5 mln zł. Zarobił na tym instruktor narciarski, przyjaciel rodziny Łukasza Szumowskiego. Transakcję ułatwił mu brat ministra zdrowia, a finalizował ją wiceminister Janusz Cieszyński. Sprawę bada prokuratora, a Szumowski zapewnia, że jest niewinny i publikuje listę wszystkich zakupów, jakich dokonało MZ w związku z epidemią. Wykazano tam np. zakupy maseczek oraz respiratorów; środków ochrony osobistej, w tym przyłbic, gogli, rękawic, masek i fartuchów; kardiomonitorów; testów antygenowych; testów PCR oraz środków do dezynfekcji.

- Wszystkie zakupy dokonywane przez Ministerstwo Zdrowia w zakresie walki z epidemią COVID-19 są zakupami jawnymi. Zostały opublikowane na stronie ministerstwa, by nie było niejasności, co i za jakie kwoty kupowało ministerstwo. Nie mamy nic do ukrycia – powiedział PAP Andrusiewicz.


Wykaz dostępny pod adresem: „Ewidencja zakupów”.


Przeczytaj także: „Cieszyński, Szumowski i „afera maseczkowa””, „Szumowski: Chciałbym, żeby do przesłuchań w sprawie maseczek doszło jak najszybciej”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe