Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

MZ poszerza grupę osób podlegających obowiązkowym szczepieniom i zamraża projekt ustawy

Źródło: PAP/TVN24
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 13.10.2021
 
 
– Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt ustawy pozwalającej pracodawcy na sprawdzenie, czy jego pracownik jest zaszczepiony. Jest w nim zapis mówiący o obowiązkowych szczepieniach medyków. Rozważamy również kontrolę szczepień studentów. Ale ten projekt będziemy trzymali na cięższe czasy – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zapytany w TVN24 o ustawę pozwalającą pracodawcy na sprawdzenie, czy jego pracownik jest zaszczepiony, Niedzielski przyznał, że taki projekt został przygotowany w Ministerstwie Zdrowia.

– Projekt ten już trafił na ścieżkę legislacyjną. Jest po decyzji Komitetu Stałego Rady Ministrów, który go zatwierdził. Teraz kolej na to, żeby został wprowadzony na rząd – poinformował Niedzielski.

Minister dodał, że dyskusja w komitecie wskazywała na to, że trzeba ten dokument dopracować. Np. rektorzy zgłosili potrzebę, aby też mieć możliwość weryfikacji studentów. W porozumieniu z przedstawicielami wyższych uczelni MZ przygotuje odpowiednie zapisy.

– Będziemy ten projekt trzymali na cięższe czasy. Zwracamy uwagę na różne parametry. Nie mówię tylko o epidemicznych wielkościach, ale też o pewnych preferencjach społecznych. Podejmowanie decyzji dotyczących walki z pandemią nie odbywa się tylko na podstawie rekomendacji ekspertów epidemicznych, bo tu trzeba uwzględniać o wiele więcej elementów: gospodarcze, społeczne itd. – ocenił szef resortu zdrowia.

Według ministra zdrowia w projekcie przygotowanym przez MZ jest zapis mówiący o obowiązkowych szczepieniach w podmiotach leczniczych.

– Kierowałyby ich jednostki, bo zupełnie inna sytuacja jest w gabinecie stomatologicznym, a zupełnie inna sytuacja w hospicjum. Uważam, że szczególnie tam, gdzie mamy najciężej chorych, takie rozwiązania powinny być wdrożone. Natomiast w projekcie nie przewidziano obowiązku szczepienia osób pracujących w handlu lub nauczycieli – stwierdził Adam Niedzielski.

 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe