Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Ministerstwo Zdrowia

Minister zdrowia zaszczepił się przeciw COVID-19 i zapowiedział kampanię informacyjną

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 04.10.2022
 
 
Jesteśmy po szczycie kolejnej fali i to jest naprawdę idealny moment, żeby przyjąć szczepienie – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, który 4 października w Poznaniu przyjął drugą dawkę przypominającą przeciw COVID-19. Zapowiedział też akcję informacyjną dotyczącą szczepień.
Szef MZ zaszczepił się II dawką przypominającą szczepienia przeciw COVID-19 w studenckiej poradni Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

– Chciałbym, żeby te 12 milionów osób, które przyjęło trzecią dawkę, to był wynik, który się powtórzy przy czwartej dawce. Naprawdę wchodzimy w taki etap pandemii, który polega na pewnej sezonowości zachorowań. Teraz, ponieważ jesteśmy po szczycie kolejnej fali, to jest idealny moment, żeby przyjąć szczepienie. Będziemy robili wszystko, żeby jak najwięcej osób podjęło tę świadomą decyzję – powiedział Niedzielski.

Minister poinformował, że do tej pory decyzję dotyczącą przyjęcia drugiej dawki przypominającej podjęło 2 mln Polaków. – Jeżeli chodzi o szczepienie najnowszym preparatem biwalentnym, uodparniającym również przeciwko wariantowi omikron, to mamy zgłoszenia od prawie 450 tys. chętnych, z czego 330 tys. osób już się zaszczepiło tą szczepionką – powiedział minister.

Niedzielski zachęcał do szczepienia przeciw COVID-19. – Zapewniam, że nie boli, wszystko jest w porządku. Zachęcam i zapraszam wszystkich, żeby właśnie w ramach świadomej decyzji zapobiegania ryzyku ciężkiego przechorowania podjąć tę decyzję – decyzję, do której namawiamy – podkreślił.

Przypomniał, że 4 października rozpoczęła się kampania medialna, która pod hasłem „Chcę zrozumieć” promuje ideę świadomego zaszczepienia się przeciw koronawirusowi. Jak wskazał, w ramach kampanii zaczęła działać strona https://www.gov.pl/web/chcezrozumiec...

– Tu znajdują się wszystkie informacje; bardzo dużo odpowiedzi na pytania, na wątpliwości, które pojawiają się w trakcie podejmowania decyzji o szczepieniu – mówił.

Niedzielski zaznaczył, że decyzja o szczepieniu ma bardzo wymierne konsekwencje dla bezpieczeństwa zdrowotnego zarówno szczepiących się, jak i ich najbliższych.

Pytany o zainteresowanie szczepieniami przypominającymi u dzieci w wieku 5–11 lat, wskazał, że po uruchomieniu 3 października zapisów zgłosiło się do nich ponad 1,5 tys. osób, a wykonano ponad 100 szczepień. – To jest perspektywa jednego dnia akcji szczepień – zaznaczył.

Pytany o kwestię seniorów, których nie stać na wykupowanie przepisanych na receptę leków, Niedzielski zapewnił, że kampania darmowych leków dla osób po 75. roku życia jest bardzo dobrze odbierana wśród seniorów.

– Mamy plany, ale to są dopiero rozważania, żeby zastanowić się nad ewentualnym rozszerzeniem zakresu programu i na pewno będziemy w kierunku takiej opieki państwa nad seniorami poruszali się coraz bardziej – powiedział szef resortu zdrowia.

Minister zdrowia zaszczepił się w Poznaniu wraz z prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia Filipem Nowakiem i prorektorem ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr. hab. Zbigniewem Krasińskim.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.