Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Nawet jedna trzecia zakażonych koronawirusem to „cisi nosiciele”

Źródło: Polska Agencja Prasowa
Autor: Monika Stelmach |Data: 25.03.2020
 
 
Według hongkońskiego dziennika „South China Morning Post” do końca lutego w Chinach testy na obecność koronawirusa dały wynik dodatni u 43 tys. osób, które nie miały wówczas żadnych objawów. Zdaniem specjalistów „cisi nosiciele" mogą skomplikować walkę z epidemią.
Obecnie nie jest jasne, jaka jest rola „cichych nosicieli” w szerzeniu się pandemii, ale zdaniem specjalistów, wypowiadających się na łamach „South China Morning Post”, bezobjawowi nosiciele mogą skomplikować strategie walki z wirusem. Pojawia się coraz więcej informacji sugerujących, że patogen jest bardzo zaraźliwy już przed wystąpieniem objawów, takich jak gorączka czy kaszel.

Hongkońska gazeta zwraca też uwagę, że poszczególne kraje klasyfikują zakażonych według własnych reguł. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje za potwierdzone przypadki tych osób, u których test na obecność wirusa da wynik dodatni, niezależnie od objawów. Podobnie postępują również władze Korei Południowej.

Tymczasem w Chinach od 7 lutego osoby bez objawów nie są zaliczane do potwierdzonych przypadków, a w USA, Włoszech i Wielkiej Brytanii osób nie mających objawów prawie w ogóle się nie bada – twierdzi „SCMP”. Gazeta spekuluje również, że wykonywanie testów u takich osób i wczesna izolacja zainfekowanych mogą być częścią odpowiedzi na pytanie, jak w Chinach i Korei Płd. opanowano lawinowy przyrost zakażeń.

Światowe media z uznaniem opisywały również działania podjęte w miasteczku Vo w pobliżu Padwy, gdzie stwierdzono pierwszy we Włoszech zgon osoby zakażonej koronawirusem. Dzięki przebadaniu wszystkich, blisko 3,4 tys. mieszkańców miasteczka - z objawami czy bez - udało się tam w stosunkowo krótkim czasie powstrzymać wzrost liczby nowych infekcji i praktycznie wygasić pierwsze ognisko epidemii w Wenecji Euganejskiej.W sprawozdaniu ze wspólnej misji WHO i Chin z 24 lutego wspomniano o przypadkach bezobjawowych, ale oceniono, że u większości z tych osób choroba ostatecznie się rozwinęła. „Odsetek prawdziwie bezobjawowych zakażeń jest niejasny, ale wydaje się, że są one dość rzadkie i nie przypuszcza się, aby były ważnym motorem szerzenia się (wirusa)” - napisano.

Część badaczy sugeruje jednak, że odsetek zakażonych bez objawów może być znaczący. Epidemiolog z Uniwersytetu Hokkaido w Japonii Hiroshi Nikura ocenił, że wśród Japończyków ewakuowanych z pierwotnego ogniska pandemii w Chinach wynosił on 30,8 proc. To wartość zbliżona do tej z utajnionych chińskich statystyk – zauważa „SCMP”.

Porównywalne są również dane z Korei Płd., gdzie do ubiegłej środy wykonano ponad 300 tys. testów na koronawirusa u osób z bliskiego otoczenia zakażonych. W ponad 20 proc. przypadków infekcji bezobjawowych u pacjentów nie zaobserwowano żadnych symptomów, aż do czasu, gdy zostali zwolnieni ze szpitali.

- Korea ma obecnie znacznie większy odsetek przypadków bezobjawowych niż inne kraje, być może z powodu naszego szeroko zakrojonego testowania - powiedział niedawno Dzeong Eun Kiong, szef Koreańskich Centrów Kontroli Chorób (KCDC) .

Mikrobiolog z Uniwersytetu Hongkongu (HKU) Ho Pak-leung powiedział, że - według stanu na 14 marca – u 16 spośród 138 pacjentów, u których potwierdzono w tym regionie zakażenie, nie rozwinęły się jeszcze objawy. Dodał, że u części z nich wykrywano podobne ilości wirusa, jak u osób z objawami.

- Ciężko powiedzieć, czy oni mogą być mniej zaraźliwi, jeśli nie kaszlą. Ale kropelki występują też podczas mówienia - twierdził odnosząc się do dróg przenoszenia się koronawirusa.

Według epidemiologa z tej samej uczelni Benjamina Cowlinga istnieją jasne dowody, że zakażone osoby mogą przekazywać infekcję zanim pojawią się objawy. - Jest wiele doniesień o przenoszeniu (wirusa) około dnia lub dwóch dni przed wystąpieniem objawów - dodał.

Przeczytaj także: „Algorytm postępowania w sytuacji podejrzenia COVID-19”, „Szczepienia a koronawirus”, „Nie zaleca się testów serologicznych w celu wykrywania koronawirusa SARS-CoV-2”, „Prof. Joanna Narbutt o zabiegach medycyny estetycznej podczas pandemii COVID-19”, „Szczepienia a koronawirus”, „Grzesiowski o koronawirusie, testach i kwarantannie” i „Internetowa mapa zasięgu koronawirusa”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.

Jesteś lekarzem? Dowiedz się jak prowadzić telekonsultacje online. Zapisz się na bezpłatne szkolenie online >>
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe