Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Nieopisany "wariant podlaski" wirusa SARS-CoV-2

Źródło: UMB
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 19.02.2021
 
 
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zdiagnozowali nie tylko pierwszy w Polsce przypadek odmiany południowoafrykańskiej wirusa, ale i inne, jeszcze nienazwane.
Naukowcy z UMB potwierdzili nowy wariant wirusa SARS-Cov-2. Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w ramach realizacji projektu badań nowego szybkiego testu molekularnego SARS-HYB-45 prowadzi analizy sekwencjonowania wirusa SARS-Cov-2.

Jak podaje kierownik ośrodka dr hab. Joanna Reszeć, najnowsze wyniki badań okazały się zaskakujące. Analizy wariantów mutacji wirusa SARS-Cov-2 wykonane w grupie 69 pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2, pochodzących z różnych części województwa podlaskiego wykazały znaczny odsetek mutacji badanego wirusa.

Przeprowadzone analizy wykazały obecność różnych wariantów wirusa SARS-CoV-2, w tym wariantów alertowych, takich jak wariant brytyjski (B.1.1.7), który stwierdzono u 18 osób oraz pierwszy w naszym w kraju, wariant południowoafrykański (B.1.351 ).

Łącznie zidentyfikowano 12 różnych wariantów wirusa SARS-Cov2, w tym m.in. pochodzące z Irlandii (B.1.1.74, B.1.1.160), wariant belgijski (B.1.1.221) i pochodzenia rosyjskiego (B.1.1.141) oraz nowe, dotychczas nieopisywane warianty („warianty podlaskie”?). Należy podkreślić, że aby oceniać częstość występowania tych wariantów w naszej populacji niezbędne są badania na większej grupie pacjentów.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe