Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Nowa mutacja SARS-CoV-2 niepokoi naukowców – to BA.2.75

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 12.07.2022
 
 
BA.2.75 to szybko rozprzestrzeniający się podwariant omikronu. Obawy ekspertów budzi duża liczba mutacji odróżniających tę nową mutację od poprzednich – pisze amerykański „Time”.
Na razie nie wiadomo, czy BA.2.75 może spowodować poważniejszą chorobą niż inne podwarianty omikronu, w tym BA.5.

– Wciąż jest za wcześnie, aby wyciągać za dużo wniosków. Wygląda jednak na to, że – szczególnie w Indiach – współczynniki transmisji wykazują wzrost wykładniczy – przekazał Matthew Binnicker, wirusolog ze szpitala Mayo Clinic w Rochester w amerykańskim stanie Minnesota.

Najnowsza mutacja została wykryta w kilku stanach w Indiach i wydaje się rozprzestrzeniać tam szybciej niż inne warianty – powiedziała Lipi Thukral, badaczka z New Delhi. Zauważono go także w 10 innych krajach, w tym w Australii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Kanadzie, a trzy przypadki zostały ostatnio zidentyfikowane w USA.

Niepokój ekspertów budzi duża liczba mutacji odróżniających tę nową od poprzednich. Jak wyjaśnił Binnicker, niektóre z tych mutacji znajdują się w obszarach związanych z białkiem kolczastym i mogą pozwolić wirusowi na skuteczniejsze wiązanie się z komórkami. Innym problemem jest to, że ulepszenia genetyczne mogą ułatwić wirusowi omijanie przeciwciał. Jednocześnie eksperci utrzymują, że szczepionki i dawki przypominające są nadal najlepszą obroną przed ciężkim zachorowaniem.

Może minąć kilka tygodni, zanim dowiemy się, czy najnowsza mutacja omikronu może wpłynąć na losy pandemii – skomentował „Time”.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.