Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

O czym mówią rekomendacje KOMPAS COVID?

Źródło: Family Medicine & Primary Care Review, doi: https://doi.org/10.5114/fmpcr.2021.102647
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 10.05.2021
 
 
Eksperci z Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, Polskiego Towarzystwa Pneumonologii Dziecięcej i Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej przygotowali rekomendacje postępowania w ostrych zakażeniach układu oddechowego w czasie pandemii SARS-CoV-2 dla lekarzy POZ o nazwie KOMPAS COVID.
Co roku w sezonie grypy i chorób grypopodobnych (zwykle pomiędzy 1. września a 30. kwietnia) lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej stają przed dylematami diagnostyczno-terapeutycznymi związanymi z infekcjami dróg oddechowych u dzieci. Trwająca aktualnie pandemia dodatkowo utrudnia to zadanie – zakażenie nowym koronawirusem samo w sobie stanowi wyzwanie ze względu na różnorodność objawów, ograniczony dostęp do diagnostyki wirusologicznej oraz trudności w prowadzeniu dochodzenia epidemiologicznego.

Ze względu na brak odporności populacyjnej transmisja zakażeń nie ma charakteru sezonowego, lecz całoroczny. Dodatkowo, ubiegły rok przyniósł nowe wyzwanie w postaci upowszechnienia pracy zdalnej przez tele- i wideokonsultacje, co istotnie zmieniło postępowanie z pacjentem. Konieczne stało się zyskanie umiejętności zdalnej oceny stanu ogólnego pacjenta oraz identyfikacji chorych wymagających pilnej pomocy medycznej.

Niniejsze opracowanie systematyzuje postępowanie z dzieckiem z zakażeniem dróg oddechowych, pozostającego pod opieką POZ w dobie COVID-19.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: „KOMPAS COVID (2021)”.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe